کد خبر: 708583 A

درسگفتارهایی درباره عبید زاکانی با عنوان «زمانه و زمینه عبید زاکانی» در مرکز فرهنگی شهر کتاب بهشتی برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نخستین نشست از مجموعه درسگفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی در روز چهارشنبه ۱۲ دی، ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «زمانه و زمینه‌ عبید زاکانی» با حضور جواد مجابی، ناصر تکمیل همایون، محمدعلی حضرتی و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

عبید زاکانی یکی از گویندگان توانای ایران در قرن هشتم و بزرگ‌ترین طنزنویس و منتقد اجتماعی ـ سیاسی در تاریخ ادب فارسی است.

از تاریخ تولد او اطلاع دقیقی در دست نیست. عبید مقدمات علوم را در قزوین فراگرفت و بعد به شیراز و بغداد رفت و در سال ۷۷۲ قمری درگذشت. آثاری به نظم و نثر نوشت که شامل قصاید، غزلیات، ترکیب‌بند، ترجیع‌بند، مثنوی، مقطعات و رباعیات است و آثار طنز او اخلاق‌الاشراف، رساله‌ دلگشا، ریش‌نامه، رساله‌ی صد پند، رساله‌ تعریفات، مکتوبات قلندران و غیره، است که تاثیر فراوانی بر طنز فارسی گذاشته است.

مرکز فرهنگی شهرکتاب پس از برگزاری درسگفتارهایی درباره‌ی مولوی، فردوسی، سعدی، حافظ، نظامی، خاقانی، عطار، ناصرخسرو، بیهقی، خواجوی کرمانی و سنایی، از روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه سال‌جاری درس‌گفتارهایی را درباره‌ عبید زاکانی برگزار می‌کند.

جواد مجابی علی اصغر محمدخانی شهر کتاب بهشتی زمانه و زمینه عبید زاکانی محمدعلی حضرتی درسگفتارها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر