کد خبر: 707876 A

این روزها اخبار تخریب خانه‌های تاریخی پایتخت داغ است. در این میان رییس سازمان میراث فرهنگی خواستار ارائه گزارش شده است و وعده مرمت داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مدتی است شاهد انتشار اخبار تخریب میراث فرهنگی و تخریب خانه‌های تاریخی ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی هستیم.  از یک سو ساخت و سازهای غیر مجاز در مجاورت کاخ گلستان انجام می‌شود و با وجود تاکید رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر توقف، همچنان ساخت و سازها ادامه می‌یابد و از دیگر سو ۱۷ روز پس از ثبت خانه تاریخی فرد شیشه(یزدگرد) در فهرست میراث ملی شاهد تخریب آن با بیل مکانیکی هستیم. البته این‌ها تنها تخریب‌هایی نیستند که این روزها پایتخت به خود می‌بیند چنانکه خانه نصیرالدوله یا اتاق آئینه خانه که سال‌های گذشته در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود و مالک آن در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی است در حال تخریب و ویرانی است.

30

31

این خانه متعلق به میرزا عبدالوهاب خان شیرازی نصیرالدوله (ملقب یه آصف الدوله) است که در گذشته خانه‌ای مجلل و عظیم بود که در دوره‌های مختلف بخش‌هایی از آن تخریب شد. بخشی از این خانه عظیم در غرب و در کوچه مدرس قرار دارد، بخشی از آن در زمان پهلوی دوم به عنوان دبستان بدر مورد استفاده قرار گرفت و بخشی دیگر تخریب و  بوستان شهری شد و بخش کوچکی از آن در شرق، که یک عمارت شاه نشین و دارای آیینه کاری بود. البته بخش غربی در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ به نام خانه نصیر الدوله (آصفی) ثبت شده است و قرار بود توسط صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی برای تعریف کاربری جدید واگذار شود که تاکنون چنین امری محقق نشده است.

35

این روزها نیز این بنای تاریخی تبدیل به محل پارک موتورسیلک و مامنی برای نخاله‌ها و زباله‌ها شده است این درحالی است که تمام دیوارها و سقف این بخش از بنا مملو از گچ‌بری‌های زیباست.

در این راستا نیز علی اصغر مونسان (معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) در توییت خود نوشت: سلام.موضوع پیگری شد علاوه بر درخواست ارائه گزارش کامل اداره کل استان تهران راجع به این موضوع، مقرر شد بسرعت کار مرمت آن انجام شود.

البته تمام این تاکیدات درحالی مطرح می‌شود که مسئولان میراث فرهنگی در پی خبری از تخریب میراث ملی به سر می‌برند و اگر از آنها درخصوص چرایی تخریب آثار ثبتی و خانه‌های تاریخی پرس و جو کنیم پاسخی جز، اطلاع ندارم و پیگیری می‌کنم، نمی‌شنویم.

عکس‌ها: شهرام شهریار

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی بناهای تاریخی تهران نصیرالدوله خانه‌های تاریخی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر