کد خبر: 706921 A

از کتاب دعاهای روزانه متعلق به لوئی دوازدهم در موزه کتابخانه نیاوران رونمایی می‌شود.

به گزارش ایلنا، موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران در ادامه طرح نمایشگاه‌های دوره‌ای و رونمایی آثار خود، همزمان با ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) از کتاب دعاهای روزانه متعلق به لوئی دوازدهم رونمایی می‌کند.

این کتاب دعای خطی منسوب به لوئی دوازدهم پادشاه قرن شانزدهم فرانسه بوده که از کاغذ پوستی تهیه شده و شامل ۱۱ نقاشی مینیاتور با عناوین و مضامین مذهبی است. تصاویر این کتاب توسط ژان کلمب (مینیاتوریست و نقاش برجسته فرانسوی در قرن پانزدهم میلادی و تصویرگر نسخ خطی) به تصویر کشیده شده است.

طبق اظهارات ژان پرشه (مدیر ارشد بخش نسخ خطی کتابخانه ملی پاریس)، بعد از مرگ لوئی دوازدهم این کتاب به "فرانسوای اول" و سپس "هانری دوم" از دیگر پادشاهان فرانسه می‌رسد ولی پس از آن اطلاعاتی از کسانی که این کتاب به آن‌ها رسیده در دست نیست.

این نسخه خطی ارزشمند در قرن ۱۸ میلادی مجدد در پاریس صحافی شد و روی جلد آن مزین به نوارهای باریک و عطف آن مزین به گل از جنس طلا شد. همچنین حاشیه این کتاب سفید بوده که با صحافی مجدد از بین نرفته است.

 این کتاب شامل مجموعه‌ای از دعاهای روزانه، گفتگو و مناجات‌های مخصوص فرقه کاتولیک است که در ساعات مختلفی از روز یا زمانی که شخصی از خانواده‌ای از دست می‌رود خوانده می‌شود.

علاقمندان جهت بازدید از این اثر ارزشمند می‌توانند از تاریخ چهارم دی به مدت یکماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.

رونمایی موزه کتابخانه نیاوران کتاب دعاهای لوئی دوازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر