کد خبر: 706836 A

در حاشیه برگزاری هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی‌ «ÍRÁN:CI» مجموعه پوسترهایی از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گالری سینمایی «تری پوستر» به نمایش درآمده است.

به گزارش ایلنا، در حاشیه برگزاری هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی‌ «ÍRÁN:CI» و با همکاری مرکز سینمای فارسی (FCC)، مجموعه پوسترهایی از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گالری سینمایی «تری پوستر» به نمایش درآمده و تا پایان ماه ژانویه سال آتی میلادی در این مجموعه قابل دیدن است.

این پوسترها گزیده آثاری است که  توسط هنرمندانی ازجمله مرتضی ممیز، عباس کیارستمی، فرشید مثقالی و  ابراهیم حقیقی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آغاز کار تا سال 1370 تولید شده است.  

28

علی بختیاری، کیوریتور این مجموعه با اشاره به اینکه براساس علاقه شخصی از اوایل دهه 1380 شروع به گردآوری این مجموعه کرده است، گفت: در طول این سال‌ها، این مجموعه بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شد تا کم‌کم به علت پوشش‌های تاریخی-فرهنگی قابل مطالعه شد. تا به امروز از دل این مجموعه بسیاری نمایشگاه، کتاب، مقاله و پایان‌نامه بیرون آمده اما همچنان در حال گسترش آن هستم.

علی بختیاری که تاکنون قطعات بسیار نادر و کمیاب این مجموعه شخصی را به دلیل اهمیت تاریخی‌شان به موزه‌ها اهدا کرده است، در ادامه توضیح داد: مجموعه‌ای که با همکاری فستیوال فیلم‌ ایرانسی به نمایش درآمده است، شامل 57 پوستر از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری از ابتدا تا میانه‌ دهه‌ 1370 شمسی است. میراث گرافیکی کانون یکی از مهم‌ترین نقاط تاریخ طراحی گرافیک در ایران است و با هر چه بیشتر دیده شدن آن، فرصت مطالعه و بازبینی آن بالا می‌رود. 

بختیاری همچنین درباره آثاری که در این مجموعه به نمایش درآمده است، گفت: در این مجموعه پوستر فیلم‌هایی مانند «لباسی برای عروسی»، «هفت‌تیرهای چوبی»، «سیاه و سفید»، «کلید»، «مشق شب»، «زندگی و دیگر هیچ» و.... از طراحانی چون فرشید مثقالی، ابراهیم حقیقی، عباس کیارستمی و... به نمایش درآمده است.

30

«تری پوستر» پلتفرمی است که در سال 2005 میلادی توسط تری گیلیام (فیلمساز امریکایی) در شهر پراگ در کشور چک و در سینمای اسویتوزور افتتاح شد. این سینما زیرمجموعه سالن‌های نمایش «آیروفیلم» است که به عنوان بزرگ‌ترین سینمای هنری در کشور چک شناخته می‌شود. 

دوره هشتم جشنواره ایرانسی از پانزدهم تا بیست و ششم ژانویه (25 دی‌ تا ششم بهمن سال جاری)  در دو کشور جمهوری چک و اسلوواکی با همکاری مرکز سینمای فارسی (FCC)  برگزار خواهد شد و بیش از 30 اثر از سینمای مستقل ایران در بخش‌های گوناگون جشنواره در 10 سینما و در سه شهر به نمایش درمیآیند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرتضی ممیز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر