کد خبر: 706581 A

مونسان در دیدار با نماینده مردم رشت:

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: ماسوله در قالب پرونده جنگل‌های هیرکانی تیرماه سال آینده اجلاس میراث جهانی مطرح می‌شود و امیدواریم این پرونده در فهرست میراث جهانی ثبت شود.

به‌ گزارش ایلنا، علی‌اصغر مونسان (معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) در دیدار با جبار کوچکی‌نژاد (نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی) گفت: ماسوله یکی از نقاط زیبا و دیدنی کشورمان است و باید از ظرفیت‌های آن برای توسعه گردشگری استفاده شود.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به داشته‌های فرهنگی و تاریخی در سراسر کشور، افزود: ماسوله باید در حوزه گردشگری و به ویژه در بخش بومگردی به مقصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: با توجه به اینکه هر کشور سالیانه یک سهمیه برای ثبت جهانی آثار تاریخی خود دارد، ما تلاش کردیم با اقدامات ابداعی آثار بیشتری را در قالب یک پرونده به ثبت جهانی برسانیم، ثبت جهانی محور ساسانی که ۳۰۰ کیلومتر وسعت دارد و بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است، نمونه‌ای از این اقدام است.

مونسان ادامه داد: ماسوله هم در قالب پرونده جنگل‌های هیرکانی، تیرماه سال آینده در اجلاس میراث جهانی یونسکو مطرح می‌شود و امیدواریم با دفاع کارشناسان سازمان این پرونده امسال در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین پس از ارائه گزارش در مورد میزبانی رشت برای رویداد گردشگری خوراک از سوی طراح این ایده، گفت: سازمان میراث‌فرهنگی حمایت و پشتیبانی لازم را برای برگزاری این رویداد خواهد داشت، اما برگزاری چنین رویدادی در سطح بین‌المللی نیازمند یک متولی و تعیین بودجه مورد نیاز است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست با بررسی وضعیت کاروانسرای شاه عباسی رشت و شنیدن سخنان سرمایه‌گذار این بنای تاریخی گفت: موضوعات مربوط به کاوانسرای شاه عباسی رشت باید با در نظر گرفتن مفاد قرارداد پیگیری و رفع شود، صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و سرمایه‌گذار باید به توافق و تفاهم برسند.

جبار کوچکی‌نژاد (نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی) نیز گفت: خوراک، تاریخ و فرهنگ گیلان این ظرفیت را دارد که به دنیا معرفی شود. گیلان آثار تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی دارد که باید به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

او تصریح کرد: ماسوله یکی از نقاط دیدنی استان گیلان است که قابلیت ثبت جهانی را دارد، با ثبت جهانی این شهر بی‌تردید گردشگری و توسعه اقتصادی شهر، روند سریع‌تری خواهد یافت.

کوچکی‌نژاد اضافه کرد: شهر رشت به عنوان شهر خلاق غذا در دنیا به ثبت رسیده است و باید از این ظرفیت نیز برای رونق گردشگری استان گیلان استفاده شود.

همچنین در این دیدار طراح و ایده‌پرداز برگزاری رویداد گردشگری غذا در شهر رشت، برنامه پیشنهادی خود را به معاون رئیس‌جمهوری ارائه کرد و خواستار حمایت و پشتیبانی سازمان از این رویداد شد.

رشت ماسوله جنگل‌های هیرکانی گردشگری غذا شهر خلاق غذا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر