کد خبر: 706028 A

دوازدهمین قسمت از برنامه «شب تئاتر» با موضوع تئاتر دانش‌آموزی روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش ایلنا، دوازدهمین قسمت از برنامه «شب تئاتر» با موضوع تئاتر دانش‌آموزی روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. این برنامه تنها برنامه تخصصی سیمای جمهوری اسلامی ایران است که با رویکرد تحلیلی و جریان‌شناسی اتفاقات روز تئاتر تهیه می‌شود، در این قسمت رحمت امینی، مدیر گروه هنرهای نمایشی دانشگاه تهران، علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش و وحیدرضا قناعتیان، کارشناس هنرهای نمایشی و فیلم وزارت آموزش و پرورش مهمانان «شب تئاتر» هستند.

دو گزارش از فعالیت‌های تئاتر دانش‌آموزی از دیگر بخش‌های برنامه است.

اسماعیل خلج از فعالان برجسته تئاتر کودک و نوجوان نیز سرمقاله این قسمت «شب تئاتر» را اجرا می‌کند که در بخشی از آن آمده است:

با اینکه بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور مشغول تحصیل در مقاطع مختلف هستند اما مشخص نیست آیا برای بزرگترین شبکه خاص مخاطبین یا دارای انگیزه‌های لازم جهت فعالیت هنری و کشف استعدادهای ناب، برنامه مدونی با چشم‌اندازی حداقل ۱۰ ساله دیده شده است؟ به نظر می‌رسد با توجه به روند چندین ساله گذشته و اکنون آینده‌پژوهی مناسبی در این حوزه صورت نگرفته است و باید بیش از برنامه‌ریزی مشخص منتظر اتفاقات موسمی و یا حتی توقف‌های بسیار باشیم.

در این بین البته به‌جز ساختار فرهنگی هنری آموزش و پروش باید اذعان کرد نهادهایی هم‌چون انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان علی‌رغم فعالیت‌های گذشته در سال‌های اخیر به‌طور کامل با فرهنگ و هنر بیگانه شده است و رویه‌ای شعاری و گاهی مخالف را برای خود برگزیده است. سازمان دانش‌آموزی نیز هم‌چنان در خلائی بی‌معنا برای فعالیت درست در عرصه تئاتر است. کانون پرورش فکری نیز با تغییرات مدیریت و جوان‌گرایی در انتخاب مدیر جدیدش این روزها فعالیت‌هایی دارد که البته با آن نقطه آرمانی فاصله دارد. بسیج دانش‌آموزی نیز با وجود تغییرات بسیار در ساختار بیشتر درگیر فعالیت‌های همایشی و تظاهراتی است تا اقدام جدی فرهنگی هنری، در این میان باید منتظر ماند که چه اتفاقی قرار است برای دانش آموزان در حال گذار از این دوران خاموشی نهادهای مرتبط قرار است رخ دهد.

«شب تئاتر» با اجرا و کارشناسی پیام دهکردی، تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و سردبیری محراب محمدزاده شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

شب تئاتر وضعیت‌شناسی تئاتر دانش‌آموزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر