کد خبر: 705998 A

در مراسمی به بهانه شب یلدا؛

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: جمعی از کودکان و نوجوانان سمنانی با حضور در موزه گرمابه پهنه سمنان با فرهنگ و تمدن این استان آشنا شدند.

به گزارش ایلنا، محمد جهانشاهی (مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان) با اشاره به برگزاری مراسم شب یلدا برای کودکان گفت: ۱۲۰ عضو هنرمند و فعال دختر و پسر کودک و نوجوان مراکز فرهنگی هنری یک، ۲ و مجتمع سمنان در ویژه برنامه هفته پژوهش که با رنگ و بوی یلدا برگزار شد، شرکت کردند.

وی گفت: این برنامه با تعامل و همکاری کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان سمنان و مسئولان و مربیان فرهنگی و هنری مراکز ثابت کانون پرورش فکری شهرستان سمنان، در موزه گرمابه حضرت و موزه سکه سمنان برگزار شد.

مدیر کل میراث‌ و گردشگری سمنان افزود: در این برنامه اعضای کارگاه خوشنویسی، پس از بازدید از موزه سکه با توضیحات کارشناس موزه سکه با سیر خط در سکه‌ها آَشنا شده و در موزه گرمابه پهنه با توضیحات مربی خوشنویسی مراکز سمنان، ضمن آَشنایی بیشتر با خط بنایی، به صورت عملی به خلق اثر با این خط پرداختند.  

جهانشاهی با بیان اینکه اعضای کارگاه خوشنویسی با استفاده از گل سفال، خطوط روی سکه‌ها را بر روی گل نقش برجسته زدند، گفت: در این برنامه اعضای هنرمند کارگاه سفال، با توضیحات کارشناس میراث فرهنگی با تاریخچه سفال و نمادهای تصویری در ظروف سفالی آَشنا شدند.

وی با بیان اینکه کودکان شرکت کننده در این بازدید، به صورت عملی به ساخت نمادهای ظروف سفالی در قالب کتیبه پرداختند، افزود: در این برنامه و با حضور ۱۲۰ عضو و ۳۰ نفر از والدین، جشن یلدا در موزه گرمابه پهنه با اجرای برنامه قصه گویی، آَشنایی با آداب و رسوم یلدا، تک نوازی دف، اهدای هدیه شب یلدا و پذیرایی برگزار شد.

24

استان سمنان شب یلدا شب یلدا برای کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر