کد خبر: 705214 A

آیین معرفی برندگان جایزه کتاب سال شعر الوند در روزهای ششم و هفتم دی ماه سال جاری در همدان برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا، حسن گوهرپور (شاعر و روزنامه‌نگار) دبیر نخستین دوره جایزه کتاب سال شعر الوند است. او می‌گوید کتاب‌های کاندیدای نهایی جایزه اوایل هفته آینده معرفی خواهند شد و آیین پایانی جایزه هم روز ۶ و ۷ دی‌ماه در همدان برگزار می‌شود.

گوهرپور اظهار داشت: نخستین دوره جایزه «کتاب سال شعر الوند» قرار بود در سه ماهۀ نخست سال ۹۷ اعلام فراخوان کند؛ اما این موضوع محقق نشد و ما در میانۀ تابستان فراخوان را منتشر کردیم و تا پایان مهرماه و سپس با تمدید تا ۱۰ آبان فرصت دادیم تا شاعران و ناشران بتوانند آثاری که سال ۹۶ منتشر کرده‌اند به دبیرخانه ارسال کنند. اشکالی که از نظر ما در این موضوع وجود داشت همزمانی برگزاری جایزه با فصل سرما در همدان بود که ممکن بود سفر به همدان را برای میهمانان دشوار کند، اما خدا را شکر تا امروز مشکلی پیش نیامده و امید داریم تا هفته آینده و زمان برگزاری جایزه که ۶ و ۷ دی‌ماه است رخداد دشواری پیش نیاید.

وی در رابطه با اعلام کاندیداهای نهایی نیز گفت: شنبه ۲۴ آذر تعداد ۲۹ کتاب به عنوان آثاری که به مرحله نهایی داوری رسیده‌اند به رسانه‌ها اعلام شدند. این کتاب‌ها توسط داورها در حال بررسی‌ست و روز شنبه کاندیدای نهایی جایزه معرفی خواهند شد.

دبیرخانه جایزه در تهران است اما هر سال قرار است این جایزه در همدان برگزار شود؛ در واقع زمان برگزاری جایزه هر سال در میانه تابستان و در همدان خواهد بود. متاسفانه امسال به دلایل مختلفی این اتفاق نیافتاد.

گوهرپور در رابطه با تداوم برنامه‌های این جایزه برای سال آینده نیز اذعان داشت: فراخوان امسال که یا اسفند ماه جاری و یا فروردین ۹۸ منتشر می‌شود تقریباً با همین شرایط خواهد بود با این تفاوت که زمان برگزاری برنامه تغییر خواهد کرد.

دبیر جایزه کتاب سال الوند در رابطه با فرآیند سنجش و ارزیابی نیز گفت: انجمن علمی نقد ادبی به عنوان یک نهاد علمی و دانشگاهی امسال و در نخستین دوره این امکان را برای ما ایجاد کرد که بتوانیم یک جایزه (تندیس) ویژه هم در این بخش داشته باشیم. مسیر کار هم اینگونه بود که انجمن در میان کتاب‌های رسیده به دبیرخانه، یک اثر را به عنوان برگزیده انتخاب و به ما معرفی ‌کند انجمن به صورت کاملاً مستقل و توسط هیئت داوران انتخابی خودشان این کار را بر عهده گرفته‌اند.

وی در پایان افزود: به طور قطع این جایزه در برنامه و چشم‌انداز‌هایی که برای خود ترسیم کرده فقط به شعر محدود نخواهد بود. ما بخش‌های دیگر را هم به جایزه اضافه خواهیم کرد.

الوند همدان حسن گوهرپور جایزه کتاب سال الوند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر