کد خبر: 704642 A

رییس موسسه فرهنگی اکو در دیدار از نمایشگاه دستخط در نیاوران:

رئیس موسسه فرهنگی اکو معتقد است: خوشنویسی در حوزه هنرهایی همچون قالی‌بافی، معماری، منبت کاری و... نقش بسیار پررنگی ایفا می‎کند، در واقع زینت معنوی این هنرها به خوشنویسی است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی مظاهری (رئیس موسسه فرهنگی اکو)، عصر روز دوشنبه ۲۶ آذر از نمایشگاه «دستخط» بازدید کرد.

مظاهری در این دیدار ضمن گفت و گو با امیرخانی، شیرازی و ملک‎زاده در خصوص آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه گفت: همواره در بحث‌های هنر و ادبیات موسسه اکو هم مطرح کرده‎ام که خوشنویسی در حوزه هنرهایی همچون قالی بافی، معماری، منبت کاری و ... نقش بسیار پر رنگی ایفا می‎کند، در واقع زینت معنوی این هنرها به خوشنویسی است.

او ادامه داد: درست است که این هنرها خود بزرگند اما خوشنویسی در این هنرها نقش به سزایی دارد. این هنرها به واسطه هنر خوشنویسی حقیقت درونی و معرفت درونی خود را بروز می‌دهند. خوشنویسی در هنر جایگاه خاصی دارد و امیدواریم با هماهنگی و همکاری مدیریت بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران بتوانیم در منطقه تمدنی بزرگ اکو، که در حوزه ادبیات، فرهنگ و هنر ایران فرهنگی محسوب می‎شوند، مخصوصا تاجیکستان و افغانستان که فارسی زبان هستند نمادی از این آثار را به نمایش بگذاریم.

مظاهری همچنین درباره نقش موسسه اکو در اعتلای هنر خوشنویسی گفت: در موسسه اکو، در دوران مدیریتی همکاران من، سه یا چهار بار اساتید خوشنویسی از ایران، تاجیکستان، افغانستان، ترکیه، حتی پاکستان حضور داشتند و نمایشگاه‎های مختلفی در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار شده است. به هر صورت در هر یک از کشورهای منطقه اکو هر اتفاقی رخ دهد مبنای آن از نظر ما خرد جمعی است. همه را حوزه تمدنی ایران فرهنگی تصور می‎کنیم. امیدواریم ایران که مهد این امور است بتواند مرشدی و پیشتازی خود را حفظ کند.

وی سپس افزود: هنر و فرهنگ و ادبیات هویت هر جامعه‎ای را تشکیل می‎دهد، یعنی هویت هر جامعه به هنر و فرهنگ آن کشور وابسته است. طبیعتا هویت بسیاری از ما ایرانی‎ها در مولانا و حافظ است، وقتی این اشعار با خطوط زیبای امیرخانی‎ها و دیگر اساتید و دانشجویان این اساتید مزین می‎شود، طبیعتا جایگاه ویژه خود را پیدا می‎کند.

گفتنی است نمایشگاه خوشنویسی «دستخط» مجموعه آثار غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی و مجتبی ملک‎زاده تا ۳۰ آذر در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپاست.

30

خوشنویسی رییس موسسه فرهنگی اکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر