کد خبر: 703916 A

درحالی که میدان مشاهیر پارک آب و آتش قرار بود مامن نیم تنه‌ ۶۰ نفر از مشاهیر ایران باشد، بعد از گذشت چند سال، فقط 5 نیم تنه جانمایی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پارک آب و آتش یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین پارک‌های پایتخت است که در مجموعه اراضی عباس آباد تهران و در قلب شهر جای گرفته است. شاید تنوع در جاذبه‌های مختلف باشد که این پارک را محبوب کرده است و یکی از این جاذبه‌ها میدان مشاهیر است.

میدانی که جزوی از بوستان نوروز به حساب می‌آید و قرار بود با جانمایی ۶۰ نیم تنه از مشاهیر ایران تبدیل به مکانی شود که شهروندان با قدم زدن در آن با مجسمه‌هایی از مشاهیر ایران زمین روبه‌رو و آشنا شوند. دروازه میدان مشاهیر با سبک معماری اصیل ایرانی طراحی و ساخته شده و خوش آمدگوی مهمانان و گردشگران است. از دروازه که عبور کنید با پایه‌های ۶۰ مجسمه از مشاهیر ایرانی مواجه می‌شوید که تاکنون تعداد ۵ عدد از این مجسمه‌ها نصب شده است این درحالی است که پروژه این میدان در سال ۹۲ آغاز شد اما بعد از گذشت ۵ سال، فقط شاهد جانمایی ۸ درصد از نیم تنه‌ها هستیم.

91

مجتبی موسوی (معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران) درخصوص پروژه میدان مشاهیر گفت: این پروژه در چند فاز برنامه ریزی شده بود و از همان ابتدا می‌دانستیم که ممکن است چند سال طول بکشد. براساس سیاستگذاری اولیه نصب ۶۰ نیم تنه از مشاهیر در دستور کار قرار داشت که مطالعه اولیه انجام و ۶۰ نفر از مشاهیری که قرار است نیم تنه آنها در این بخش نصب شود، انتخاب شدند.

او ادامه داد: در فاز نخست، نیم تنه پنج تن از مشاهیر که خیام، حافظ، ابن سینا، ملاصدرا، رازی و ملاهادی سبزواری هستند، ساخته شد که حدود یک سال و نیم قبل روی پایه‌ها نصب شدند. در فاز دوم نیز ۴ نیم تنه از مشاهیر دیگر که شامل سعدی، صوفی رازی، عطار و سهروردی می‌شود در دست ساخت است که طی یک ماه آینده در جایگاه خود نصب خواهند شد. در نظر داریم تا در فواصل زمانی منظم طی سه سال آینده سایر نیم‌تنه‌های باقی مانده را در دستور کار ساخت و نصب قرار دهیم البته این امر باتوجه به در نظر گرفتن بودجه و هزینه‌هایی که نیاز است، زمان‌بر خواهد بود. به زودی فراخوان می‌دهیم هنرمندان منتخب درصدد ساخت نیم تنه‌ها برآیند.

85

84

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران درخصوص  چرایی زمان بر بودن تحقق این پروژه گفت:  از ابتدای امر برنامه‌ریزی از این قرار بود که این مجسمه‌ها طی چند سال جانمایی شوند چراکه قصد داشتیم مشارکت هنرمندان متعدد و بیشتری را در این پروژه به همراه داشته باشیم. اما در هر حال تکلیف میدان مشاهیر مشخص است و فقط برای آنکه بتوانیم با هنرمندان مورد نظر قرارداد ببندیم تا کار را انجام دهند به زمان نیاز داریم. البته باید در بودجه سالیانه نیز این امر را برنامه‌ریزی کنیم. بزودی شاهد تکمیل این پروژه خواهیم بود.

95

به اعتقاد موسوی، براساس شرایط موجود اینگونه پیش‌بینی می‌شود که بتوان طی سه سال آینده شاهد جانمایی نیم تنه مشاهیر و تکمیل ۹۲ درصد باقی مانده پروژه میدان مشاهیر پارک آب و آتش بود.

البته این صحبت‌ها درحالی مطرح می‌شود که طی سه سال گذشته شاهد ساخت و نصب تنها ۵ نیم تنه از مشاهیر بودیم و گفته می‌شود که به زودی ۴ نیم تنه دیگر نیز نصب خواهد شد. اینگونه که به نظر می‌رسد قرار است بیش از ۵۰ نیم تنه باقی مانده، طی سه سال آینده ساخته و نصب شود که با توجه به تجربه سه سال گذشته تا حدودی بعید به نظر می‌رسد.

96

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران درخصوص این امر توضیح داد: در ابتدای امر نحوه کار و ساز و کار آن مشخص نبود و نیازمند مطالعات اولیه بود. به دست آوردن شکل اجرایی آن نیازمند گذر زمان بود که باید مورد بررسی قرار می‌دادیم اما اکنون تمامی این موارد مشخص شده‌اند و ساز و کار تعیین شده است.  بنابراین فکر نمی‌کنم که تکمیل این پروژه بیش از ۳ سال زمان نیاز داشته باشد.

 او در خصوص اختصاص بودجه برای تکمیل این پروژه گفت طی سال جاری برای ساخت چهار نیم تنه حدود ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته بودیم این درحالیست که ساخت کارهای قبلی حدود ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دربرداشت که انجام شد. احتمالا با توجه به تورم موجود متوسط هزینه  ساخت هر یک از نیم تنه‌ها در سال‌های آینده بیشتر شود و حدود ۸۰۰ میلیون تومان به صورت سالیانه نیاز داشته باشیم.

86

مجسمه مجتبی موسوی پارک آب و آتش معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران میدان مشاهیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر