کد خبر: 703826 A

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: با انتقال مالکیت کاروانسرای سنگی و آجری آهوان به دولت موافقت شد.

به گزارش ایلنا، محمد جهانشاهی (مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان) با اشاره به توافقاتی که برای انتقال مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان به دولت انجام شده است گفت: بر اساس رایزنی و برگزاری جلسات کارشناسی متعدد بین نمایندگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) و اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، با انتقال مالکیت این دو کاروانسرا به دولت موافقت شد.

وی گفت: با موافقت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مقرر شد مالکیت کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان واقع در 45 کیلومتری جاده سمنان به دامغان تا پایان سال‌جاری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران واگذار شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان، ظرفیت بزرگی در توسعه و بهبود شرایط و تاسیسات میان‌راهی گردشگری هستند و پس از اجرای توافق و انتقال نهایی مالکیت، زمینه جذب سرمایه‌گذار و واگذاری بلند مدت این کاروانسراها به بخش خصوصی، تحت نظارت فنی سازمان میراث فرهنگی فراهم می‌شود.

دو کاروانسرا یا رباط تاریخی به نام "رباط سنگی انوشیروانی" و "کاروانسرای شاه عباسی" در منطقه آهوان وجود دارد.  زمان ساخت کاروانسرای سنگی(رباط انوشیروانی) به سال‌های 420 تا 421 هجری قمری و ساخت کاروانسرای آجری (شاه عباسی) به سال 1097 هجری قمری در دوره صفویه می‌رسد.

75

استان سمنان کاروانسرا کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر