کد خبر: 703764 A

نمایندگان مجلس، سیدعباس صالحی را درباره راهپیمایی اربعین و سازمان اوقاف مورد پرسش قرار دادند.

 به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال حبیب الله دهمرده (نماینده زابل) در این باره که در رابطه بامسائل فرهنگی به ویژه راهپیمایی اربعین حسینی چه اقدام اساسی انجام گرفته است، گفت: زیارت اربعین و راهپیمایی آن می‌تواند تبدیل به فرصت بزرگ دینی و همگرایی منطقه‌ای شود. تلاش کرده‌ایم حداکثر استفاده را داشته باشیم تا با توجه به رویکرد مقام معظم رهبری جریان پیاده روی اربعین ماهیت معنوی خود را حفظ کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت مسئول تسهیل پیاده روی اربعین است نه تصدیگری آن، گفت: تلاش شده است فرهنگ و حرمت کشور میزبان را حفظ کنیم، با این نگاه از فرصت راهپیمایی اربعین استفاده شد تا در حوزه فرهنگی اقداماتی از جمله چاپ و توزیع دو میلیون کتاب راهنمای اربعین در سال 96 و 97 صورت گیرد. همچنین 3 هزار مبلغ داوطلب به مراسم اربعین اعزام شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین کلیپ‌های آموزشی در فضای مجازی تهیه و تولید شد، یکصد موکب در حوزه مادی و معنوی از منابع موقوفه در داخل پایانه‌های مرزی ایران و عراق برپا شد. همچنین نمایشگاه و اجرای نمایش‌های متعدد در نظر گرفته شد. در پایانه مرزی کشور سینمای سیارمستقر شد و فیلم مناسب با شرایط معنوی اربعین به نمایش درآمد.

وی گفت: 20 گروه مربی کودک و نوجوانان برای ارائه امور فرهنگی و معنوی با هدف کودکان و نوجوانان همراه زائر در مراسم حضور داشتند.

صالحی با بیان اینکه 40 نوحه و موسیقی در فضای اربعین تهیه شد، بیان داشت: 120 سخنران، 1400 برنامه اجرا کردند. از سوی دیگر پیوست‌های فرهنگی برای همه موکب‌ها ابلاغ شد، این پیوست برای به حداق رساندن آسیب‌ها براساس آسیب شناسی سال‌های گذشته تهیه شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه امسال یک میلیون و 800 هزار نفر از سامانه سمای اربعین ثبت نام کرده بودند تاکید کرد: حجم زوار قابل توجه بود و تلاش شد در فضای زیارت برای ارتقای فرهنگ اقداماتی صورت گیرد، از این رو 20 عنوان کتاب با نگاه داستانی، شعر و دلنوشته به چاپ رسید. سوگواره اَبَرات با موضوع اربعین در سال‌های 96 و 97 برگزار شد که در سال 96 در حدود 5 هزار و در سال 97 در حدود 7 هزار اثر ارائه شد و آثار منتخب سوگواری ابرات در 7 جلد منتشر شد.

صالحی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم و عکس اربعین با عنوان مسیر عشق گفت: 3500 اثر در این نمایشگاه به نمایش گذاشه شد و فیلم مستند مهر محرمک تهیه شد. در این مسابقه آثار قابل توجهی به نمایش گذاشته شد. همچنین دو فیلم مستند و چند پروژه سیمایی در قالب 9 فیلم کوتاه مورد حمایت قرار گرفت و ساخت فیلم سینمایی ناشناس در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: در سال‌های 96 و 97 از 500 نویسنده که ویژگی‌های خود را داشتند، حمایت شد و کتابی با نگاه جامعه شناسی توسط 20 نویسنده که یکی از نویسندگان پاکستانی است، تهیه شد. باید گفت از حضور خبرنگاران خارجی در داخل مرزهای ایران برای پوشش مراسم اربعین حمایت شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیپلماسی فرهنگی اربعین عنوان کرد: با دانشگاه کربلا اندیشی هایی صورت گرفت تا دیپلماسی فرهنگی بین ایران، عراق و جهان اسلام اتفاق بیفتد.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد: در تلاشیم زیرساخت‌هایی برای ارتقای سطح فرهنگی مراسم اربعین فراهم شود، از جمله ایجاد سامانه 5 زبانه، کتابخانه تخصصی و بانک اطلاعاتی تخصصی که خصوصی و مردمی است ایجاد می‌شود.

همچنین سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا درمجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس سؤال خود درباره سازمان اوقاف و  امور خیریه و همچنین نحوه هزینه کرد درامدها و بودجه این سازمان را به هیات رئیسه ارائه کرده است.

مجلس شورای اسلامی سید عباس صالحی وزیر ارشاد سوال مجلس از وزیر ارشاد درباره راهپیمایی اربعین و سازمان اوقاف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر