کد خبر: 703729 A

باستان‌شناسان مصری مقبره‌ای را کشف کرده‌اند که در نوع خود بی‌نظیر توصیف شده است؛ آرامگاه یک روحانی دربار فراعنه، که ۴۴۰۰ سال دست نخورده باقی مانده بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی وزیری (رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر) با اعلام کشف مقبره‌ای بی‌نظیر در مصر گفت: این کشف، به خصوص از حیث سالم بودن آثار و رنگارنگی آنها، "در دهه‌های اخیر نظیر نداشته است".

این مقبره متعلق به "واح تی"، روحانی دربار نفریر کارع کاکای، از دودمان پنجم پادشاهان مصر بوده است.

مقبره تازه کشف‌شده در منطقه سقاره قرار دارد، که یک محوطه باستانی و "شهر مردگان" پایتخت مصر باستان، یعنی ممفیس بود و در نزدیکی پایتخت کنونی، قاهره است.

درون مقبره نوشته‌هایی به خط هیروگلیف و مجسمه‌هایی از فراعنه قرار دارد و همچنین نگاره‌هایی که صاحب مقبره را در کنار مادر، همسر و دیگر بستگانش نشان می‌دهد. رنگ‌های درون مقبره ۴۴۰۰ سال دوام آورده‌اند که جای دارد مواد آن مورد بررسی قرار گیرد.

دست‌کم ۵۵ مجسمه در این مقبره پیدا شده و باستان‌شناسان انتظار دارند با ادامه جستجو، آثار بیشتری کشف کنند. این مقبره حدود ۱۰ متر طول، ۳ متر عرض و کمتر از ۳ متر ارتفاع دارد. گفته می‌شود، کاوش‌های بیشتری در مقبره انجام خواهد شد.

24

نمای بیرونی مقبره (این مقبره بخشی از "شهر مردگان" وسیع سقاره است، جایی که قدیمی‌ترین اهرام مصر در آن کشف شده است)

25

محوطه مقبره زیر خاک مدفون بود و احتمالا به همین دلیل در امان مانده بود (حکاکی هیروگلیف بر دیوار مقبره)

22

مصریان باستان مجسمه‌هایی را بر دیواره آرامگاه‌ها کنده‌کاری می‌کردند

21

26

نگاره‌هایی از روحانی دفن شده در مقبره به همراه همسر و اعضای خانواده‌اش نشان می‌دهد

مصر باستان‌شناسان مقبره فرعون فرعون عصر آرامگاه یک روحانی دربار فراعنه هیروگلیف شهر مردگان مصر پادشاهان مصر شهر مردگان کشف یک مقبره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر