کد خبر: 702512 A

مدیرکل هنرهای تجسمی:

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تعطیلی بینال‌های هنری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک دروغ بزرگ است.

به گزارش ایلنا، هادی مظفری (مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در حاشیه هفتمین دوره «ده روز با عکاسان» با بیان اینکه این روزها به کرات این جمله را می‌شنویم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دوسالانه‌های هنری امتناع می‌کند، ادامه داد: این یک دروغ بزرگ است که هدف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عدم برگزاری بینال‌های هنری است.

او ادامه داد: در سال‌های گذشته نیز عدم برگزاری و یا تاخیر در برگزاری بینال‌ها عمدتا به دلایل مختلف و متنوع صورت گرفته است. در برخی دوره‌ها برخی از انجمن‌ها خودشان به تشخیص رسیده‌اند که در این دوره نباید فلان دوسالانه را برپا کنند. این دیگر بحث من نیست موضوع وزارت ارشاد است که سال‌ها صفت دروغی را به آن منتسب کرده‌اند. اینقدر این جملات گفته شده بود که خود ما هم داشتیم، باور می‌کردیم ولی وقتی بررسی کردم و با تک تک انجمن‌ها نشستیم، دیدیم در بسیاری از اوقات، برخی از انجمن‌ها آمادگی لازم را برای برپایی بینال نداشتند یا هم اکنون به برگزاری آن به روش قبل، تمایلی ندارند.

مدیرکل هنرهای تجسمی در ادامه گفت: البته شاید در سال‌های دور مدیرت‌های وقت تصیمات مقطعی گرفته باشند که خودشان هم باید از تصمیماتشان دفاع کنند و ممکن است در شیوع این باور نقش داشته باشند، ولی اکنون اداره کل هنرهای تجسمی اراده جدی در برگزاری بینال‌ها دارد و به هیچ عنوان دنبال عدم برگزاری دوسالانه‌ها نیست بلکه کاملا از بینال‌های هنری حمایت می‌کند و این تا آنجاست که ما هر ساله در ردیف بودجه، اعتبار لازم را هم پیش‌بینی می‌کنیم .

وی افزود: سال گذشته هفتمین بینال مجسمه‌سازی برگزار شد و امسال با همه افزایش قیمت‌های چاپ، در حال چاپ کتاب دوسالانه قبل هستیم. پنجمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی نیز در سال جاری در قزوین برپا شد که بخش عمده‌ای از نظم این بینال مربوط به اهتمام و سازماندهی در انجمن خوشنویسان ایران است که خود نشان می‌دهد انجمن که اراده جدی در برگزاری دوسالانه خویش داشت، آن را به ترتیب و منظم برگزار کرده است و همواره مرکز هنرهای تجسمی از آن حمایت نموده است. انجمن تصویرگران هم در سال جاری طی نشست‌های متعدد به این نتیجه رسیدند با توجه به شرایط ارزی و اصرار در بین‌المللی برگزار کردن بینال تصویر گران، امکان برگزاری نیست و پیشنهاد دادند، امسال هفته تصویر گری را با عنوان «من تصویرگر هستم» برگزار کنند که امضای خودشان را داشته باشد و نشان تصویرگری را هم اهدا کنند.

مظفری یادآور شد: انجمن عکاسان هم پیشنهاد داد، امسال اداره کل هنرهای تجسمی به کمک ما بیاید و «ده روز با عکاسان » را برگزار کنیم که به زعم آنها و به اعلام خود هیئت مدیره انجمن این اتفاق رویدادی بزرگتر از دوسالانه عکاسی ست.

او اظهار داشت: ما تصمیم گرفتیم به جای اینکه لباس‌های متحد الشکل و یکنواختی به تن تمامی هنرهای بپوشانیم، هر انجمن لباس و قالب متناسب با خود را انتخاب کند . هدف این است که انجمن‌ها با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی، خود برای سرنوشت هنر تحت پوشش‌شان و بهتر برگزار شدن دوسالانه‌ها به هر شکل و اسمی تصمیم‌گیری کنند .

مظفری با اعلام اینکه با تشکیل شورای صنفی هنرهای تجسمی برگزاری بینال‌ها حتما با رای و نظر انجمن‌هاست، گفت: از این به بعد با تشکیل شورای صنفی هنرهای تجسمی، برگزاری بینال‌ها چه به صورت تفکیک شده و چه یکپارچه حتما با رای و نظر انجمن‌ها صورت می‌گیرد. در سال جاری برای نخستین بار است که اداره کل هنرهای تجسمی از هفتمین دوره «ده روز با عکاسان» حمایت کرده است. این یک رویداد هنری با طراحی و اجرای انجمن و در قد و قامت انجمن عکاسان ایران است .

سپس سیف‌الله صمدیان رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران در ارتباط پشتیبانی و حمایت‌های اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره ۱۰ روز با عکاسان گفت: قرار است در این دوره فعالیت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دوسالانه‌ها حمایت کند و در کنار انجمن‌ها حضور داشته باشد و ما این اتفاق را که امید به دائمی بودن آن داریم به فال نیک می‌گیریم‌. تفاهنامه‌ای را که در این دوره مدیریت، اداره کل هنرهای تجسمی با انجمن‌ها دارد می‌توان رویدادی مهم و از اتفاقات نادر در کشور برشمرد.

صمدیان با اشاره به اینکه جمع‌شدن ۷ شاخه هنر عکاسی در کنار یکدیگر اتفاقی خجسته‌ای است و ما امیدواریم  این دوره ۱۰ روز با عکاسان موفق‌تر و ماندگارتر باشد، اضافه کرد: بعد از سال‌ها به آرزوی خود رسیدم و از این اتفاق خوشحالم . بالاخره دولت و وزارت ارشاد سرجای درست خود نشست.جایگاه وزارت ارشاد و دولت حمایت از فعالیت‌های هنری است و برگزاری رویدادهای هنری به دست اصناف و خانواده هنر که محرم فرهنگ و هنر کشور هستند، سپرده شده است.

صمدیان در ادامه گفت: دولت در این دوره برای اولین بار خیلی ریشه‌ای و حساب شده جلو آمده و حتی اقدام به کمک هم کرده است. قبلا اصلا از این اقدام‌ها خبری نبود .

و در پایان مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز با بیان اینکه در این شرایط سخت سیاسی و اقتصادی که به وحدت ملی نیاز داریم، انتخاب شعار «چهره ایران» برای نمایشگاه انتخاب هوشمندانه و قابل تقدیری است. گفت: از سوی جامعه هنری و انجمن‌های هنرهای تجسمی از حرکت جدید و تلاش اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم و امیدوارم این روند به خوبی ادامه داشته باشد.

مدیر کل هنرهای تجسمی بینال‌های هنری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر