کد خبر: 701592 A

معاون فرهنگی حوزه هنری در نشست رسانه‌ای شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» از تقدیر این رویداد ادبی از م.موید شاعر و مجید دانش آراسته داستان نویس پیشکسوت کشورمان خبر داد.

به گزارش ایلنا، نشست رسانه‌ای شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» عصر امروز-یکشنبه 18 مهر- در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

پرحلم: تقدیر از دو پیشکسوت ادبی در شانزدهمین جشنواره «جوان سوره»

در ابتدای این نشست محمد پرحلم معاون فرهنگی حوزه هنری در استان گیلان با اشاره به زمان و مکان افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بیان کرد: شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» از ساعت 10 روز سه شنبه 20 آذر با برگزاری مراسم افتتاحیه ای در دانشکده ادبیات و علوم انسانی آغاز به کار می کند. عصر همان روز از ساعت 18 شاعران استان گیلان و شاعران مهمان جشنواره در جلسه ای به شعرخوانی می پردازند.  

وی افزود: همچنین روز چهارشنبه 21 آذر ماه اختتامیه جشنواره در تالار شهید مطهری دانشکده کشاورزی از ساعت 18 برگزار می شود. امیدوارم بتوانیم برنامه های خوبی را برای شاعران برگزار کنیم.

پرحلم با اشاره به تقدیر از یک شاعر و یک نویسنده پیشکسوت در ایام جشنواره عنوان کرد: در آیین اختتامیه از محمدحسین مهدوی(م.موید) از شاعران برجسته کشورمان که پیش از این دیوان اشعارشان را منتشر کرده بودیم، تقدیر می شود.  همچنین آقای مجید دانش آراسته نویسنده داستان کوتاه و رمان‌نویس پیشکسوت گیلانی که تاکنون 20 اثر از ایشان منتشر شده است و از دوستان نزدیک مرحوم اکبر رادی بودند و داستان نویسی را با ایشان شروع کرده اند، تقدیر می شود. در این برنامه حجت اشرف زاده به اجرای موسیقی می پردازد.  

وی با اشاره به آمار جشنواره خاطر نشان کرد: مجموع آثار به 919 کار از 215 نفر شرکت کننده می رسد. از این میان 29 نفر در بخش ترانه با 68 اثر، 57 نفر در بخش داستان کوتاه با 102 اثر، 37 نفر 82 داستانک، 118 شاعر با 479 شعر کلاسیک، 59 شرکت کننده با 188 شعر نو(نیمایی و آزاد) شرکت کردند. در بخش ویژه با موضوع  مدح پیامبر و وحدت نیز  38 اثر از 25 نفر به جشنواره رسید. از این میان 65 نفر راه یافته به مرحله نهایی داشتیم که 28 نفر خانم ها و 37 نفر آقایان بودند.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان با اشاره به جوایز جشنواره توضیح داد: به همه راه یافتگان به بخش نهایی جشنواره 800 هزار تومان علاوه بر هزینه ایاب و ذهاب داده می شود. به 5 نفر از راه یافتگان، یک میلیون تومان پرداخت می شود و به یک برگزیده در بخش های شعر و یک برگزیده در بخش داستان 3 میلیون تومان اهدا می شود.

شرفی خبوشان: جشنواره «جوان سوره» جریانی ادامه دار است

در ادامه محمدرضا شرفی خبوشان دبیر علمی جشنواره در بخش داستان عنوان کرد: یکی از نکاتی که در شانزدهمین دوره جشنواره قابل توجه بوده، فراهم کردن بستری برای جوانانی است که قلم های آماده و بانشاطی دارند تا بتوانیم در جریان داستانی کشور بیشتر به آن ها توجه کنیم. از این نظر که سن حضور در جشنواره در این دوره به 25 سال و کمتر کاهش یافته است. نگاه جشنواره قرار است متمرکز بر قلم ها و اندیشه هایی باشد که خبر از استعدادهایی قابل اتکا برای عرصه ادبیات می دهند.

وی با اشاره به ضرورت خارج شدن فضای جشنواره ها از صرف اعطای جوایز و تقدیرهای کلیشه ای افزود: مبنای جشنواره ها باید بر برنامه ریزی هایی که قبل، حین و بعد از جشنواره استمرار می یابد، استوار باشد. چنانچه پیش از شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره کارگاه هایی برای جوانان شاعر و نویسنده به عناون جمعیت هدف این رویداد با حضور پر شمارشان برگزار شد. همچنین در ایام جشنواره و اختتامیه نیز صاحب نظران عرصه ادبیات کشور حضور دارند و به تبادل نظرات و تجربه هایشان با جوانان می پردازند. ضمن این که جشنواره بعد از برگزاری اختتامیه پایان نمی یابد. بلکه برگزاری کارگاه های آموزشی در دوره های مستمر در استان های مختلف ادامه می یابد. باید باور شاعران و نویسندگان جوان به خودشان در این تعامل تقویت شده و این مهم قطعا برنامه ریزی محقق می شود.

شرافت: شاعران و نویسندگان جوان داوران جشنواره بودند

سید محمد جواد شرافت دبیر علمی بخش شعر شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره نیز بیان کرد: من در دو دوره جشنواره «جوان سوره» در استان های سمنان و لرستان شرکت کرده بودم و خاطرات خوبی از این جشنواره دارم. امیدوارم این خاطره سازی برای جوانان شاعر و نویسنده در دوره شانزدهم نیز اتفاق بیافتد.

وی با بیان این که این رویداد شناسایی و جذب استعدادها را هدف قرار داده است، ادامه داد: این از امتیازات جشنواره جوان سوره است که ظرفیت اقلیم های مختلف را در نظر می گیرد و هر دوره یک استان میزبانی آن را برعهده دارد. امسال نیز این مسئولیت برعهده استان گیلان است.  

شرافت گفت: از محاسن دیگر جشنواره موضوع آزاد آن است که اعم از شعر عاشقانه، اجتماعی، مذهبی، سیاسی و... را در بر می گیرد. در واقع درهای حوزه هنری به روی شاعران جوان کشور همیشه باز است. امسال موضوع ویژه مدح پیامبر و وحدت نیز مطرح بوده است.

وی درباره داوری عنوان کرد: امسال تلاش کردیم بیشتر در بخش داوری از داوران جوان در شهرستان ها کمک بگیریم. تا این که این عزیزان هم بدانند دیده می شوند و فعالیت شان درخور توجه است.

این شاعر همچنین خاطر نشان کرد: اگر حوزه هنری برگزاری کارگاه های آموزشی را در دوره های بعدی جشنواره استمرار ببخشد، با توجه به این که در همه استان ها مرکز دارد، خروجی خوبی را شاهد خواهیم بود.  

وی در بخش دوم جلسه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این که با توجه به 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی چقدر به این مضمون در جشنواره توجه شده است، گفت: با توجه به انتخاب موضوع وحدت که از اندیشه های بنیادین انقلاب اسلامی است، می توانیم بگوییم به مضمون انقلاب نیز در جشنواره پرداخته شده است. ضمن این که شاهد هستیم در آثار شاعران نسل سوم انقلاب به خوبی به این موضوع چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی پرداخته شده و بسیاری از کارهای خوب آن ها نزد مقام معظم رهبری خوانش شده است. از سویی دیگر حوزه هنری خود در تمام فعالیت هایش به موضوع انقلاب اسلامی توجه دارد.  

محمدرضا زنگنه معاون اجرایی معاونت هنری حوزه هنری اجرا و کارشناسی این نشست را برعهده داشت.

شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» 20 و 21 آذر ماه در شهر رشت برگزار می شود.

رسانه رمان جوان داستان جشنواره شعر و داستان جوان سوره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر