کد خبر: 701564 A

میرزا حسن رشدیه در قبرستان نو شهر قم مدفون است و از آنجا که مزار او نام و نشانی نداشت و به مرور زمان دچار آسیب شده بود، سال گذشته با همت جمعی از معلمان، دارای سنگ مزاری جدید به سبک مدرن شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اگر تا چندی پیش سراغ آرامگاه پدر مدرسه نوین در ایران را می گرفتیم، هیچکس خبر نداشت و بیشتر افراد اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند چراکه سنگ مزار این استاد دانشگاه درعین سادگی، هیچ علامت و نشانی نداشت.

21

میرزا حسن رشدیه در قبرستان نو شهر قم مدفون است، قبرستانی که میزبان مشاهیر، علما و بزرگان زیادی است. اما از آنجایی که مزار رشدیه نام و نشانی نداشت و به مرور زمان دچار آسیب شده بود کسی از آن خبرنداشت با این وجود چندی پیش با همت جمعی از معلمان گروه مطالعات اجتماعی قم، دارای سنگ مزاری جدید به سبک مدرن شد.

رشدیه برای پیشرفت مدارس و دانش آموزان تلاش بسیاری کرد حتی از جان و مال خود هم فروگزار نکرد تا فرزندان ایران هم بتوانند به مدارس نوین رفته و در علم پیشرفت کنند.

19

مرحوم میرزا حسن تبریزی معروف به رشدیه و پدر معارف ایران، بنیان گذار آموزش نوین در ایران است. او را پدر فرهنگ جدید ایران نامیده‌اند. از این رو سال گذشته درچنین روزی بود که جمعی از معلمان گروه مطالعات اجتماعی قم بر آن شدند تا در اقدامی فرهنگی، سنگ قبر رشدیه را عوض کنند. هرچند این اقدام با کمی نگاه مدرنیته به میراثی که می‌توانست نشانه‌هایی از تاریخ را با همراه داشته باشد انجام شد اما نوشتن شعر نیما بر روی این سنگ قبر یکی از دلایل اصلی این اقدام ذکر شده است.

20

بنابراین گزارش، نیما یوشیج، شعری دارد به عنوان «نام بعضی نفرات» که به پاسداشت یاد و خاطره دو نفر از دوستان عزیزش سرود و این شعر روی سنگ مزار رشدیه نوشته شد:

    یاد بعضی نفرات

    روشنم می‌دارد:

    اعتصام یوسف،

    حسن رُشدیه

    قُوتم می‌بخشد

    ره می‌اندازد

    و اجاق کهن سرد سرایم

    گرم می‌آید از گرمی عالی دمشان.

    نام بعضی نفرات

    رزق روحم شده است؛

    وقت هر دلتنگی

    سویشان دارم دست،

    جرئتم می‌بخشد

    روشنم می‌دارد

پدر مدرسه نوین در ایران میرزا حسن رشدیه قبرستان نو شهر قم شعر نیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر