کد خبر: 701466 A

اولین ایده گَرد از مجموعه ایده گَردهای شتاب‌دهنده استارت آپ‌های فعال در حوزه گردشگری مرکز رشد دانشگاه علامه طباطبایی (Sisootech) بانام «شناسایی ایده‌های برتر استارت آپ های گردشگری و میراث فرهنگی» با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بهمن ماه کار خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، اولین ایده گرد جمع‌آوری ایده‌های برتر در حوزه استارت آپ‌های گردشگری و میراث فرهنگی، اواخر بهمن‌ماه ۹۷ در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و نیز مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی با مرکز رشد این دانشگاه برای برگزاری این رقابت همکاری می‌کنند.

صورح واحد زاده (مدیرعامل این شتاب‌دهنده) با اعتقاد به آنکه زنده کردن استارت آپ‌ها حوزه گردشگری و میراث فرهنگی می‌تواند منجر به ارائه نسخه‌های نجات‌بخش برای اقتصاد کشور باشد گفت: در حال حاضر دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی فعالیت بسیار خوبی در این حوزه داشته و استارت آپ‌های کوچک‌مقیاس متعددی را فراهم کرده‌اند. با توجه به اینکه یکپارچه شدن این استارت آپ‌ها می‌تواند کارایی بیشتری داشته باشد به دنبال جذب این افراد هستیم.  به گفته او، داوری این ایده گرد با حضور افراد متخصص در حوزه آی تی و گردشگری و نیز شهری برگزار می‌شود. افرادی همانند دکتر مهدی شامی زنجانی پژوهشگر تحول دیجیتال و بنیان‌گذار دی تی جی و نیز عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و همچنین دکتر علی‌رضا قلی نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری داوری این ایده گرد را بر عهده‌دارند.

گفته می‌شود؛ ایده‌هایی که ارائه‌دهنده آن‌ها در ارائه با مشکل مواجه هستند، کارگاه‌های آموزشی برای آن‌ها برگزار می‌شود تا بتوانیم در دوره‌های بعدی ایده گرد که به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود نسبت به جذب آن‌ها اقدام کنیم؛ اما در روز ایده گرد ۱۰ ایده که در داوری اولیه توانسته‌اند بیشترین امتیاز را به دست آورند ایده‌های خود را ارائه می‌دهند. شیوه ارائه ایده‌ها بسیار اهمیت دارد. درنهایت ایده ۳ ارائه‌دهنده برتر توسط داوران انتخاب و به‌عنوان استارت آپ در مورد آن‌ها توسط ما سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد در عین حال، خدمات آی تی و فنی به افراد صاحب ایده ارائه داده می‌شود.

خانه سرهنگ ایرج اولین مرکز نوآوری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

خراسانی (نماینده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور) با اشاره به آغاز فعالیت معاونت فناوری و کاربردی سازی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و در ساختار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: شروع به کار این معاونت به‌طورجدی، کمتر از ۱ سال است. این معاونت در ۳ حوزه اصلی آینده‌پژوهی و سیاست پژوهی، مشاوره و ارائه خدمات تخصصی و مدیریت فناوری و مراکز رشد و نوآوری فعالیت دارد.

او تأکید کرد: این معاونت در نظر دارد در حوزه ارتقاء فن‌آوری و نوآوری در امور پژوهشی و اجرایی حوزه میراث فرهنگی، هنرهای ملی، سنتی، صنایع‌دستی و گردشگری فعالیت کند تا بتواند درنهایت منجر به توسعه و ترویج کارآفرینی در حوزه‌های نام‌برده شود. همچنین ما به افراد کارآفرین در این حوزه‌ها مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهیم.

خراسانی گفت: برای پیشبرد این اهداف و گسترش مراکز نوآوری، رشد استارت آپ‌ها و توسعه کارآفرینی در این حوزه ضمن ارائه پایلوت مرکز نوآوری و رشد در خانه تاریخی سرهنگ ایرج به‌عنوان اولین مرکز نوآوری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تلاشیم تا ضمن اینکه با کمک این مرکز نوآوری، بازتعریفی از مفهوم استارت آپ در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری فرهنگی و صنایع‌دستی متکی بر هنرهای سنتی – ملی، صورت گیرد؛ به رشد و شکل‌گیری کسب‌وکار در حوزه‌های مرتبط کمک کنیم.

او با تأکید بر  این‌که در حال حاضر در حوزه میراث فرهنگی استارت آپ فعال وجود ندارد، عنوان کرد: این موضوع اکنون تنها در بخش IT bace کردن موزه‌ها وجود دارد. درنتیجه نیازمند تعریفی از استارت آپ در این حوزه‌ها هستیم.

نماینده معاونت فناوری پژوهشگاه میراث گفت: فعالیت ما در خانه تاریخی سرهنگ ایرج به دنبال چنین دستاوردهایی است، زیرا فعالیت در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محدود به استارت آپ نیست بلکه به دنبال کسب‌وکار در این حوزه‌ها هستیم که استارت آپ ها تنها یکی ازاین‌گونه کسب‌وکار است.

ارائه مربی به استارت آپ‌ها

او با اشاره به ارائه تسهیلات به مراکز نوآوری و رشد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی عنوان کرد: اگرچه این تسهیلات را در موارد خاص در اختیار استارت آپ‌ها نیز قرار می‌دهیم اما تمایل داریم تا این تسهیلات در اختیار مراکز قرار گیرد.

خراسانی با اشاره به این‌که تجربه‌های پیشین کشور در حمایت مستقیم استارت آپ ها نتایج خوبی در برنداشته است، مطرح کرد: این معاونت فعلاً در مرحله‌ شناسایی شیوه ارائه تسهیلات است.

علاقه‌مندان تا ۱۵ بهمن فرصت دارند ایده‌های خود را در آدرس اینترنتی sisootech.com ثبت کنند. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۰۹۱۲۰۲۳۹۳۱۵ و ۴۸۳۹۴۲۰۹ تماس بگیرند‌ یا با ایمیل sisootech.startup@gmail.com در تماس باشند.

دانشگاه علامه طباطبایی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری استارت آپ خانه تاریخی سرهنگ ایرج مرکز مطالعات گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر