کد خبر: 701075 A

شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) شب گذشته به دیدار مرتضی خمسه‌ای پیشکسوت خیمه‌شب‌بازی رفت و با خانواده این هنرمند دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، شهرام کرمی شب گذشته با حضور در منزل مرتضی خمسه‌ای به ملاقات این تنها بازمانده خانواده خمسه‌ای (از پیشگامان هنر خیمه‌شب‌بازی) رفت و در فضایی صمیمی با خانواده ایشان گفت وگو کرد.

در این دیدار که دو فرزند خمسه‌ای نیز حضور داشتند، مدیرکل هنرهای نمایشی بر استمرار این هنر توسط خانواده خمسه‌ای تاکید کرد و افزود: استاد خمسه‌ای میراث‌دار هنر اصیل سنتی ما هستند و جایگاه پدر و برادر ایشان هم در این مسیر کاملاً مشخص است. هنر خیمه‌شب‌بازی که خاطرات کودکی نسل ما و گذشتگان را به هم گره زده است مدیون هنرمندی خانواده ی خمسه ای است بنابراین استمرار این هنر توسط این خانوده اهمیت دارد.

32

در این ملاقات خانوده استاد خمسه‌ای هم مشکلات خود را عنوان کردند. پایان بخش این دیدار اجرای قطعه‌ای خیمه‌شب‌بازی توسط این هنرمند و فرزندانش بود که با استفاده از خیمه و عروسک‌های قدیمی صورت گرفت که میراث خانوده خمسه‌ای است. برخی از این عروسک‌ها از برادر و پدر استاد مرتضی خمسه‌ای به ارث رسیده بود.

مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای است که از سال ۱۳۲۰ زمانی که ۴ سال داشت پای خیمه پدر شروع به آموختن این هنر کرد. احمد خمسه‌ای معروف به «حاج احمد خمسه» از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذار‌ترین هنرمندان خیمه‌شب‌بازی در تاریخ تئاتر ایران است و سال‌های زیادی را در کنار  دو فرزندش خیمه این هنر را برپا کرده است. بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال ۹۲، برادرش (مرتضی خمسه‌ای) تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده خمسه‌ای است که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داده است.

33

پیشکسوت خیمه‌شب‌بازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر