کد خبر: 701002 A

اولین فصل بررسی باستان شناختی بخش مرکزی شهرستان سمیرم به شناسایی ۶۶ محوطه باستانی انجامید.

به گزارش ایلنا، محمد حسین طاهری (سرپرست هیأت باستان شناسی سمیرم) با اشاره به شناسایی۶۶محوطه باستانی در نخستین فصل کاوش در این منطقه گفت: شهرستان سمیرم در انتهایی‌ترین مرزهای جنوبی استان اصفهان قرار دارد و از جهت شرق با استان فارس از جنوب با استان کهگیلویه و بویر احمد و از طرف غرب با استان چهارمحال و بختیاری هم مرز است.

این دانشجوی دکترای باستان شناسی دانشگاه تهران افزود: نظر به ضرورت انجام بررسی‌های دقیقتر و روشمند در این شهرستان و با هدف بررسی و شناسایی محوطه‌های باستانی این منطقه این پروژه انجام شد.

طاهری گفت: نتایج اولیه حاکی از شناسایی ۶۶  محوطه  از دوران پارینه سنگی تا  دوره شمس آباد مانند تل سربازی، دوره باکون-لپویی و بانش مانند محوطه‌های نوروزعلی ، شتر خوس و مش نبی تا دوران تاریخی  اسلامی و قرون معاصر است که از آن جمله می‌توان به محوطه‌های تپه سرهنگ، تپه گل آقاجی و  چندین محوطه دیگر اشاره کرد.

او افزود: همچنین در ادامه این فعالیت‌ها پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه پیش از تاریخی گل افشان در ‌بخش مرکزی شهرستان سمیرم صورت گرفت و نقشه برداری این محوطه نیز به منظور ثبت آن به سرانجام رسید.

اولین فصل بررسی باستان شناختی بخش مرکزی شهرستان سمیرم و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گل افشان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

سمیرم کاوش محوطه باستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر