کد خبر: 700327 A

در سومین روز از جشنواره خرم چه گذشت؟

سومین روز از پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) در حالی با حضور چند هنرمند مطرح به عنوان مهمان ویژه برگزار شد که یکی از اعضای هیات داوران بر پرهیز از تشویق‌های بیهوده هنرمندان کودک تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، پنجشنبه ۱۵ آذر در سومین روز از برگزاری پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) بیش از ۱۰۵ هنرمند در بخش اجرای‌گروهی، ۳۲ هنرمند در بخش تک‌نوازی، ۵۳ هنرمند در بخش دونوازی و سه‌نوازی آثار خود را در فرهنگسرای نیاوران تهران در معرض رقابت هیات داوران گذاشتند. این در حالی است که لوریس چکناواریان، رضا خرم، سالار عقیلی، عباس سجادی و حریر شریعت‌زاده از مهمانان ویژه روز سوم بودند.

19

در بخش تک‌نوازی، ملیکا قیطاسوند، محمد یوسفیان، امیررضا حسین‌زادثانی، صبا رجبی‌ طرازکوهی، نگار عباس‌زاده، محمدامین رضاخانی، سالار علیمردانی، فرنوش اصلانی، محمد رستمی، امیرحسین افروز، سیدمحمدرضا حسینی، فراز رهنما، نگین بهروزی‌فر، محمدامین میاندوآبی، کیانا امیری، پارمیدا ایزدی، هانیه زینلی، نیلوفر سقایی، امیرحسین دولخانی‌بوانلو، محمد فتاحی، محمد روشنی، آیدا یزدان‌پناه، غزل شکوری‌دیزجی، محراب قلعه‌جوقی، اشکان محمدی، پوریا محمدپور، علی‌اکبر حیدری، عمادالدین مومنی، علیرضا محمدی، مهدی احمدی‌میرقائد، میلاد رجبی و مریم توکلی روی صحنه رفتند.

18

غزاله اسماعیل‌زاده، آرین نیکمردنمین، النا طرزی، حسام حق‌ویردی‌زاده، بارمان رسولی‌نژاد، پانیا جمیلی، مهدیار رستمی‌کوپائی، بهار رستمی‌کوپائی، شکیبا امیری، امیررضا موذن، سیدمانی هاشمی، امین جمشیدی، ماهان کریمی، طاها نیکخواه، امیرعباس جمال‌زاده، محمدامین کیاحسینی، علی احمدوند، بنیامین احمدوند، سیدبردیا محمودی، ایلیا فخریان نجفی‌کاشانی، سارینا صالحی، پارمیس جاوید، پارسا جاوید، عرشیا محمدی، افرا اصلان‌حسینی، تبسم احمدی، امیرحسین حقایق، نیما نایب‌آقایی، نیما عبدی، عسل ثبوتی، غزل ثبوتی، علی مثقالی، محمد مثقالی، امید احمدی‌پور، ایلیا فاضلی‌پور، نیما بناری، کیان کوچک‌زاده، الینا اقدسی‌یکتا، ستایش‌سادات ابراهیمی‌مقدم، ریحانه احمدی پیله‌ور، پارمیس موسوی، کیمیا بیگلری، چاوش شمس، پیام غم‌گسار، طاها میرگل،یلدا فاضلی‌نیا، عرفانه ولدبابا گلزاری، مهرزاد منصوری‌نژاد، پونه رمضان‌نژاد، ماهور عقیلی، سینا نوشادی، سینا طاهرخانی و مریم مقدس در بخش دو و سه نوازی نیز به رقابت با یکدیگر پرداختند.

17

در بخش گروه‌نوازی نیز گروه‌ها و هنرمندانی از ارکستر نوجوانان رودکی از تبریز به سرپرستی قادر رودکیان، آموزشگاه موسیقی آفرینش از یزد به سرپرستی علیرضا ارجمندی، آموزشگاه موسیقی آوا از کرج به سرپرستی افشین علوی، گروه بیداد از تهران به سرپرستی مجتبی محمدی‌نیا، آموزشگاه موسیقی الهی از مشکین شهر به سرپرستی حسن الهی، گروه سنتی آموزشگاه موسیقی آسمان از دلیجان به سرپرستی نیما شکر کردی، هنرستان موسیقی روزنه از سنندج به سرپرستی محمد مسلم زارعی، آموزشگاه موسیقی هزار دستان از رشت به سرپرستی جاوید رضایی، گروه نکیسا از تهران به سرپرستی صدا سدیفی، هنرستان موسیقی دختران تهران به سرپرستی حنانه سعیدی، ارکستر نوجوانان آموزشگاه موسیقی نوان از چالوس به سرپرستی محمدرضا عموجوادی، گروه نوجوانان آوانا از ملایر به سرپرستی امید آزاک، گروه همخوانی آموزشگاه موسیقی آسمان از دلیجان به سرپرستی امیرهوشنگ ابراهیمی و آموزشگاه موسیقی شباهنگ از کرمان به سرپرستی شهرام ابوعامری آثار خود را ارائه دادند.

16

لوریس چکناواریان درباره آینده موسیقی چه گفت؟

یکی از اتفاقات ویژه سومین روز جشنواره موسیقی نوای خرم حضور لوریس چکناواریان (آهنگساز و رهبر ارکستر) بود.  

او پس از تماشای برخی از اجراهای به صحنه رفته در سومین روز از جشنواره بیان کرد: آثار ارائه شده در این روز فوق‌العاده بودند و به شخصه حس می‌کنم جشنواره خرم در این دوره نسبت به دوره قبل شاهد پیشرفت کمی و کیفی شرکت‌کنندگان است. این جشنواره جوان‌ها را تشویق کرده و سبب شده تا آن‌ها برای شرکت در آن تلاش زیادی انجام دهند.

05

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چند درصد از شرکت‌کنندگان این جشنواره را می‌توان در آینده موسیقی ایران دید، گفت: پیش‌بینی این موضوع فقط در اختیار خداوند بوده و تنها پروردگار مهربان است که می‌تواند در این باره پاسخ بدهد اما باید بگویم که شرکت موزیسین در چنین جشنواره‌هایی، کمک روحی بزرگی بوده که می‌تواند در ادامه راه کمک آن‌ها باشد.

این هنرمند در پایان گفت: کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به موسیقی باید یاد بگیرند که آثار کلاسیک بزرگان را اجرا کنند و از این حیث جشنواره خرم فرصت خوبی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که باید از دست‌اندرکاران این رویداد قدردانی کرد. 

15

قدردانی از پدر و مادرهای اهل موسیقی 

بهناز ذاکری (نوازنده سنتور و یکی از داوران بخش رقابتی پنجمین دوره جشنواره خرم) درباره اجراهای ارائه شده گفت: اولین سالی است که به عنوان داور در این جشنواره حضور دارم، اما باید بگویم که فضای جشنواره خرم بسیار مثبت بوده و رده سنی کودک و نوجوان برای این که در آن شرکت کنند به شدت تلاش می‌کنند. من بر این باورم که جشنواره نوای خرم آن‌ها را به شدت تشویق به تمرین می‌کند.

13

او افزود: یکی از بزرگترین محاسن این جشنواره یادآوری قطعات قدیمی و ماندگار بزرگان موسیقی ایرانی است که توسط شرکت‌کنندگان آن اجرا می‌شود و به این صورت آثار جاودانه بزرگان موسیقی توسط کودکان و نوجوانان یادآوری می‌شود که این موضوع ارزشمند است. همچنین پدر و مادرهایی که تا این اندازه به بچه‌های خود بها داده و آن‌ها را از شهرستان‌های دور به این جشنواره آورده‌اند؛ از نکات جذاب جشنواره خرم بوده که به شدت قابل تحسین هستند.

11

این هنرمند عنوان کرد: در بین شرکت‌کنندگان، بچه‌های بااستعداد بسیاری حضور داشتند که قطعا می‌توانند آینده خیلی خوبی را برای موسیقی ایران رقم بزنند. البته اگر آن‌ها را با تشویق‌های بیهوده و آموزش غلط به بیراهه نکشانند. چرا که آموزش در به ثمر رسیدن استعدادهای موسیقی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تولد چند نابغه موسیقی در جشنواره پنجم نوای خرم 

ناصر ایزدی (دبیر هنری پنجمین جشنواره  موسیقی نوای خرم) نیز عنوان کرد: جشنواره موسیقی نوای خرم در پنجمین دوره خود علاوه بر این که نسبت به سال گذشته میزبان شرکت‌کنندگان بیشتری است بلکه از لحاظ کیفی نیز رشد خوبی را تجربه می‌کند. از همان ابتدا وقتی فیلم‌های فرستاده شده متقاضیان را می‌دیدم متوجه پیشرفت شرکت‌کنندگان بودیم. ولی اکنون شاهد این هستیم که حتی از فیلم‌هایی که فرستاده‌اند نیز بهتر اجرا می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که جشنواره خرم برای والدین، مربیان آموزشگاه‌ها و استادان اهمیت پیدا کرده و آن‌ها تلاش می‌کنند تا هنرجویان را هرچه بهتر برای شرکت آماده کنند.

011

این هنرمند با قدردانی از شرکت‌کنندگان دوره پنجم ادامه داد: در این دوره متقاضیانی داشتیم که در شرایط به شدت سخت برای ما فیلم فرستاده بودند و دلمان نمی‌آمد که آن‌ها را قبول نکنیم. ولی واقعا امکانات ما در همین حد بود. البته مسلما اگر بتوانیم برای سال‌های آینده امکانات بیشتری فراهم کنیم، حتما تعداد شرکت‌کنندگان و کیفیت جشنواره بالاتر خواهد رفت.

او همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار کرد: خیلی از اساتید، از بین شرکت‌کنندگان متعدد یک جشنواره، تنها دو، سه نفر را جزو نوابغ آینده موسیقی ایران معرفی می‌کنند ولی من با توجه به این که در هنرستان موسیقی درس می‌دهم، اطمینان دارم که خیلی از شرکت‌کنندگان این جشنواره، موزیسین‌های خوب آینده ما می‌شوند. چرا که بسیار باهوش، بااستعداد و اهل ذوق هستند و خوشبختانه موسیقی را دوست دارند. 

پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) توسط موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به مدیریت بردیا صدرنوری از روز پنجشنبه ۸ آذر با حضور هنرمندان شرکت‌کننده گروه سنی کودک و نوجوان آغاز شده است. مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ آذر در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. 

10

010

9

8

3

لوریس چکناواریان پنجمین جشنواره نوای خرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر