کد خبر: 699834 A

با تلاش نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری و مازندران ۷۵ شیء تاریخی با قدمت هزاره اول پیش از میلاد، ساسانی و عصر آهن کشف و ضبط شد.

به‌گزارش ایلنا، نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری و مازندران موفق به کشف  ۷۵  شیء تاریخی  با قدمت هزاره اول پیش از میلاد، ساسانی و عصر آهن شدند.

سردار سرتیپ دوم امیر رحمت‌اللهی (فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور) در بیان جزئیات این خبر گفت: یگان حفاظت میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری در ادامه رصد و پایش جرائم علیه مواریث تاریخی فرهنگی و به محض اطلاع از خبر واصله مبنی برنگهداری مقادیری اشیای عتیقه در شهرکرد، با تحقیقات گسترده و تلاش بی وقفه  موفق به شناسایی افراد دخیل درامر قاچاق اموال تاریخی شدند.

او افزود: تیم عملیات یگان حفاظت با همکاری عوامل انتظامی و قضایی در عملیاتی غافلگیرانه موفق به دستگیری متهم در این پرونده شدند.

او گفت: در این عملیات، ۱۰ شیء تاریخی مربوط به هزاه اول قبل از میلاد، دو قبضه اسلحه شکاری، ۶۶۷ عدد فشنگ و  مقادیری مواد مخدر از متهم کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور گفت: در اقدامی مشابه نیز از سوی یگان حفاظت استان مازندران، به محض کسب خبر واصله از دوستداران میراث فرهنگی در خصوص خرید و فروش اشیای تاریخی ، مأموران یگان حفاظت با هماهنگی عوامل انتظامی و اخذ مجوز قضایی، در عملیاتی ضربتی موفق به کشف و ضبط ۶۵ شیء تاریخی مربوط به عصر آهن، هخامنشی و ساسانی شدند.

سردار رحمت‌اللهی خاطر نشان کرد: در این رابطه افراد دستگیرشده به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی تحویل داده شدند.

چهارمحال و بختیاری مازندران میراثفرهنگی یگان حفاظت شیء تاریخی هزاه اول قبل از میلاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر