کد خبر: 697638 A

مشکلات و چالش‌های تئاتر در شهرستان‌ها/(۲۴):

رئیس انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه تنها پلاتوی تئاتر قشم شهریور امسال و پس از برگزاری جشنواره تئاتر فجر به دلیل مشکل فنی و سهل‌انگاری در آتش سوخت و اکنون در دست بازسازی و غیرقابل استفاده است، خواستار حمایت بیشتر منطقه آزاد قشم از تئاتر شد.

حسن پاروکش (رئیس انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد قشم) به خبرنگار ایلنا گفت: تنها پلاتوی تئاتر قشم شهریور امسال و پس از برگزاری جشنواره تئاتر فجر به دلیل مشکل فنی و سهل‌انگاری در آتش سوخت و اکنون در دست بازسازی و غیرقابل استفاده است.

پاروکش با اشاره به مشکلات زیرساختی تئاتر قشم، یادآور شد: علاوه بر تنها پلاتوی قشم که شهریور ماه سوخت و اکنون در حال بازسازی است یک سالن هم داریم اما جوابگوی نیاز هنرهای نمایشی این منطقه نیست.

او همچنین با اشاره به اینکه هنرهای نمایشی قشم از نظر مالی و بودجه هم با مشکل مواجه است، گفت: منطقه آزاد قشم از تئاتر حمایتی نمی‌کند. تنها هنگام برگزاری جشنواره استانی تئاتر فجر حمایت اندکی از ما دارند که آن هم با رایزنی و هزار زحمت و بعد از چند ماه پیگیری انجام می‌شود اما برای اجرای عمومی حمایتی نمی‌کنند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه «از نظر مالی در مضیقه هستیم» گفت: در قشم یک گروه ثبت شده داریم اما ۱۲ گروه نمایشی در این منطقه فعال هستند.

پاروکش با اشاره به تلاش برای رایزنی با شهرداری قشم برای همکاری دوطرفه، گفت: در این گفتگوها پیشنهاد دادیم در ساخت پارک‌ها مکانی را برای برگزاری تئاتر خیابانی و امکان اجرای این نوع از تئاتر درنظر بگیرند تا بتوانیم پارک‌ها را به سمت تئاتر میدانی بکشانیم.

او همچنین با اشاره به دیگر مشکلی که تئاتر منطقه آزاد قشم با آن مواجه است، گفت: به دلیل عدم تامین هزینه آموزشی، از نظر برگزاری کلاس‌های آموزشی بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و... دچار مشکل هستیم و باوجود علاقه‌مندی قابل توجه جوانان و نوجوانان به تئاتر در جزیره قشم، امکان رشد و توسعه تئاتر و آموزش آکادمیک هنرمندان و هنرجویان فراهم نیست.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه «باوجود چنین شرایطی، همین که تئاتر در قشم به کار خود ادامه می‌دهد جای شکر دارد.» گفت: خوشبختانه مردم به تماشای تئاتر می‌آیند، برای آن هزینه می‌کنند و هنگام اجرای اغلب تئاترها کل سالن پر می‌شود به‌طوری که گاهی بلیت‌های خارج از ظرفیت هم به فروش می‌رود.

پاروکش؛ انسجام در تولید و ارتقای کیفی آثار تولیدی را ازجمله مواردی برشمرد که انجمن هنرهای نمایشی قشم برای تحقق آن تلاش می‌کند و یادآور شد: هنرمندان تئاتر قشم هم به مسائل روز اجتماعی می‌پردازند و هم به مسائل بومی؛ اما آثار بومی در جشنواره تئاتر فجر هم بیشتر بروز دارد و هم مردم از این نوع تئاتر استقبال بیشتری می‌کنند.

مشکلات و چالش‌های تئاتر در شهرستان‌ها حسن پاروکش رئیس انجمن هنرهای نمایشی قشم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر