کد خبر: 691330 A

کارگاهی تحت عنوان اهمیت آموزش میراث فرهنگی به کودکان و نوجوانان برای مربیان فرهنگی کانون به دعوت کانون پرورش فکری استان تهران و با همکاری دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، لیلا کفاش‌زاده (مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه) با برگزاری کارگاهی ۱۲ ساعته تحت عنوان اهمیت آموزش میراث فرهنگی به کودکان ونوجوانان برای مربیان فرهنگی کانون، گفت: عناوینی همچون میراث فرهنگی چیست، انواع میراث فرهنگی (ملموس و ناملموس)، جایگاه میراث فرهنگی در تعریف هویت ملی، ارائه‌های نمونه‌های موفق آموزش میراث فرهنگی به کودکان در موزه‌های داخل و خارج از کشور، آشنایی با اقوام و فرهنگ‌ها از جمله موضوعات مطرح شده این کارگاه بودند.

او اهمیت و راه‌های حفاظت از میراث فرهنگی، تبدیل آموزش میراث فرهنگی به ضرورت، روش‌های خلاق در حوزه میراث فرهنگی، نقش مربیان کانون در حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی و معرفی کتاب‌های کودک در حوزه کودک و میراث فرهنگی را از دیگر موضوعات مطرح شده در این کارگاه اعلام کرد.

او افزود: در بخش دیگری از کارگاه نمونه‌هایی از هنر جویان به صورت کار عملی با موضوعات مطرح شده ارائه شد که الهه حریریان از موزه عروسک و فرهنگ و برنامه ریز گروه راز گردونه و پریسا شجاعی کار‌شناس دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه بخش کارگاهی را به عهده داشتند.

او با اشاره به بازدید تخصصی از سالن پیش از تاریخ با هماهنگی موزه ملی ایران در روز دوم کارگاه، آن را تکمیل کننده خوبی برای ارائه آموزش‌های ارائه شده دانست.

او با بیان این نکته که مربیان فرهنگی کانون به علت تجربه و سال‌ها کار با کودک یکی از بهترین گزینه‌ها برای آموزش میراث فرهنگی به کودکان به شمار می‌آیند، گفت: شناخت آن‌ها از سویه‌های گوناگون فرهنگ و نیز تجربه کار با مخاطب کودک دو عامل مهم در این زمینه هستند.

او افزود: مربیان کانون به خوبی از نیاز‌ها و قابلیت‌های کودکان آگاه بوده و با برقراری تعامل بیشتر با موزه‌ها و میراث فرهنگی می‌توان آموزش‌های فرهنگی را در کانون به شکل دقیق‌تر و بهتری سمت و سو داد.

او اظهار داشت: با برقراری این تعامل موزه داران نیز می‌توانند از هنر قصه گویی و ساخت کار دستی و چگونگی برخورد و کار با کودک مربیان کانون پرورش فکری در راهنمایی موزه برای کودکان بهره گیرند. گفتنی است، بخش اول این برنامه درروز‌های ۲۰ و ۲۱ آبان برگزار شد و بخش بعدی در روز‌های ۲۶ و ۲۷ آبان در مرکز شماره ۴۳ کانون پرورش فکری خواهد بود.

کودکان میراث فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی مربیان کانون پرورش فکری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر