کد خبر: 688729 A

در پی کاوش اضطراری انجام شد؛

گمانه‌زنی اضطراری در اراضی قمی‌آباد منجر به کشف آثاری شد که به احتمال فراوان به دوران اوایل اسلامی خصوصا عصر سلجوقیان می‌رسد.

به‌ گزارش ایلنا، میثم علیئی (سرپرست کاوش در منطقه‌ روستای قمی آباد) با اعلام خب کشف آثار دوران اسلامی در تپه قمی‌آباد گفت: این تپه‌ کوچک در یک ملک خصوصی، کنار تپه‌  اصلی قرار گرفته است و با توجه به ساخت و سازهای انجام شده در داخل ملک، کاوش اضطراری در این تپه در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: بخش‌های قابل توجهی از تپه تخریب شده و فضای باقی مانده چندان وسعتی نداشت به همین دلیل، با توجه به شرایط تپه و جدا افتادن آن از بخش اصلی، چند گمانه بر روی آن زده شد.

به گفته این باستان شناس، کاوش در تپه‌ یاد شده منجر به کشف آثاری – به احتمال فراوان – از دوران اوایل اسلامی،‌ خصوصا عصر سلجوقیان شد.

او تصریح کرد: با گمانه‌زنی‌های ایجاد شده در محل، آثار سفالی شاخص و اشیاء شیشه‌ای، همچنین آثاری به شکل آوار به دست آمد.

سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به  آثار به دست آمده از این تپه اظهار داشت: این بخش از تپه، مربوط به اوایل دوران اسلامی است، هرچند در بررسی‌های سطحی تپه‌ اصلی روستا که در بیرون از اراضی خصوصی قرار گرفته است، آثاری از دوران قبل از اسلام نیز به دست آمد.

او در پایان با اشاره به قرار داشتن روستای قمی‌آباد بین شهرستان ری و قرچک تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن تپه‌ اصلی قمی‌آباد در کنار این محوطه، کاوش در تپه‌ اصلی و نیز تبیین کارکرد آن، همچنین تعیین حریم و فراهم آوری شرایط مناسب برای حفظ هر دو تپه، ضروری است.

گمانه‌زنی اضطراری در اراضی قمی آباد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

کاوش باستانشناسی کاوش اضطراری روستای قمی آباد سلجوقیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر