کد خبر: 688147 A

مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: ۱۰ رویداد فرهنگی در ۱۰ بنای تاریخی واگذار شده صندوق احیا در ۶ ماهه دوم سال ۹۷ به صورت مستمر و با محوریت صنایع دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، پرهام جانفشان (مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی) گفت: صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در ۶ ماهه نخست سال، با محوریت صنایع دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس چندین رویداد فرهنگی را با همکاری و همراهی ادارت کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ها و بهره برداران در ۸ بنای تاریخی صندوق احیاء برگزار کرد.

وی ادامه داد: خانه آقازاده در ابرکوه یزد با برگزاری دو رویداد فرهنگی، خانه کلانتر در سمنان، کاروانسرای افضل در شوشتر خوزستان، مجموعه باقری‌ها در گرگان، خانه یزدانپناه در قم، مجموعه عامری‌های کاشان، کاروانسرای پیام در مرند و کاروانسرای سعدالسلطنه در قزوین از جمله بناهایی بودند که در طول شش ماه اول سال با برگزاری رویدادهای فرهنگی با محوریت میراث ناملموس، گردشگری غذا و صنایع دستی به منظور دمیدن روح تازه در کالبد بناهای تاریخی با موفقیت صورت پذیرفت.

جانفشان خاطرنشان کرد: هم اکنون با تجربه برگزاری رویدادهای فرهنگی در شش ماه اول سال، ۱۰ بنای تاریخی باغ نمیر تفت در یزد، خانه محسنی در شهرستان بهبهان استان خوزستان، هتل لاله یزد، حمام محله حاجی و حمام قلعه در همدان، خانه سوری کرمانشاه، حمام گپ در استان لرستان، خانه مستوفی شوشتر، هتل آپادانا در استان فارس و کاروانسرای ده نمک در استان سمنان میزبان گردشگران داخلی و خارجی خواهند بود.

جانفشان تصریح کرد: ازجمله اهداف برگزاری این  رویدادهای فرهنگی صندوق احیا، معرفی صنایع دستی، هنرها، آیین‌ها و غذاهای بومی همگام با معرفی ابنیه تاریخی است که می‌تواند نقش اثر بخشی در حفظ هویت سرزمینی داشته باشد. از دیگر سو با ارائه و معرفی این داشته‌های ارزشمند جوامع محلی، می‌توان زمینه‌ آشنایی بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را با این خرده فرهنگ‌‌ها فراهم ساخت و بسیاری از این ثروت‌های میان نسلی را از خطر فراموشی نجات داد.

مدیرعامل صندوق احیا در پایان ضمن تشکر از حمایت‌های ادارت کل میراث فرهنگی و بهره برداران بناهای تاریخی، فعالیت‌های فرهنگی در بناهای تاریخی را که از مهمترین عوامل معرفی ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری شهرها در شرایط کنونی دانست و افزود: این صندوق در حال تدوین برنامه‌های خوبی در این راستا است که به زودی در خصوص آن اطلاع رسانی خواهد نمود.

صنایع دستی میراث ناملموس رویداد فرهنگی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر