کد خبر: 688133 A

با تعیین عرصه محوطه عمادالدین ۲رویان شاهرود؛

دومین فصل برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه محوطه عمادالدین ۲ رویان شاهرود، یکی از بزرگترین محوطه‌های دوره نوسنگی منطقه شمال شرق ایران که بخش بزرگی از آن زیر باغ‌های میوه و تاکستان است آغاز شد.

به گزارش ایلنا، حسن رضوانی نیک آبادی (سرپرست هیأت باستان شناسی) با اعلام خبر تعیین عرصه محوطه عمادالدین ۲رویان شاهرود گفت: محوطه عمادالدین ۲ در حاشیه جنوبی شهر شاهرود در دو سوی جاده کمربندی این شهر واقع شده و بر اساس یافته‌های موجود، تاریخ استقرار در آن از دست کم نیمه  هزاره  هفتم تا اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد بوده است.

این باستان شناس افزود: این محوطه با عرصه  بیش از ده هکتار یکی از بزرگترین محوطه‌های دوره نوسنگی منطقه شمال شرق ایران است.

وی با اشاره به فصل نخست گمانه زنی در این محوطه با ایجاد ۱۳گمانه در بخش‌های مختلف تصریح کرد: در فصل دوم که هم اکنون در جریان است تاکنون هشت گمانه در بخش‌های حاشیه‌ای محوطه ایجاد شده است.

به گفته رضوانی نیک آبادی، آنچه عملیات گمانه زنی در این محوطه را بسیار پیچیده کرده، دستکاری‌های انسانی طی چند دهه اخیر به منظور تسطیح زمین و ایجاد باغ است که باعث آشفتگی زیاد در چشم انداز اولیه  این محوطه شده است.

این باستان شناس تصریح کرد: بخش بزرگی از این محوطه امروز زیر باغ‌های میوه و تاکستان است.

 او افزود : طی این دستکاری‌های انسانی، بخش زیادی از نهشته‌های باستانی از بخش‌هایی به بخش‌های دیگر محوطه منتقل شده و این امر بر پیچیدگی عملیات تعیین عرصه این محوطه افزوده است.

به گفته سرپرست این برنامه  میدانی، اهمیت محوطه عمادالدین ۲ بجز وسعت غیرعادی آن، در این است که شواهدی از استقرار انسانی طی هزاره هفتم پیش  از میلاد در شرق زاگرس و آغاز سفالگری در این منطقه را نشان می‌دهد.

او تصریح کرد:  چنین شواهدی تاکنون فقط از تپه غربی سنگ چخماق شاهرود به دست آمده بود.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: این محوطه همچنین نشانه‌هایی از گذار از دوره چخماق به دوره چشمه علی (اواخر هزاره ششم پیش از میلاد) را در اختیار گذاشته است که تاکنون از کاوش محوطه‌های دوره نوسنگی شاهرود مانند سنگ چخماق، دهخیر و کلاته خان، به دست نیامده بود.

وی افزود: اهمیت این شواهد آنچنان است که پژوهشکده باستانشناسی قصد دارد برای لایه نگاری این محوطه و بازیافت اطلاعات و شواهد مرتبط با این نشانه‌ها بودجه‌ای تخصیص دهد.

دومین فصل برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه محوطه  عمادالدین ۲  رویان  شاهرود سمنان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

7

کاوش باستانشناسی تاکستان محوطه باستانی دوره نوسنگی شمال شرق ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر