کد خبر: 686316 A

نخستین فصل مطالعات گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان در منطقه کویر کفرود از زیر حوضه مهیار جنوبی در بخش پایین‌دست رودخانه زاینده‌رود به شناسایی بقایای معماری و آثار ارزشمندی منجر شد.

به گزارش ایلنا، علی شجاعی اصفهانی (سرپرست فصل نخست مطالعات باستان‌شناختی کویر کفرود در حوضۀ آبریز رودخانۀ زاینده‌رود) با اعلام خبر کشف آثار ارزشمند در این منطقه، گفت: این گروه تصمیم دارد تا با استفاده از ظرفیت علمی موجود در دانشگاه هنر اصفهان و به کمک دیگر دانشکده‌های این دانشگاه مطالعات بلند مدتی را در این حوزۀ فرهنگی انجام دهد.

وی فصل نخست این مطالعات را شامل بررسی منطقه با انجام مطالعات سنجش از دور و پیمایش گام به گام اعلام کرد و افزود: در این بررسی ۵۰ محوطه از دوره‌های مختلف پیش از تاریخ تا اسلامی در این محدوده شناسایی و ثبت و ضبط شدند.

این باستان‌شناس افزود: در ادامه این فعالیت کاوش باستان‌شناسی در دو محوطه مهم از میان محوطه‌های شناسایی شده صورت گرفت که موجب شناسایی بقایای معماری و آثار ارزشمندی از این دو محوطۀ استقراری شد.

شجاعی اصفهانی اظهار کرد: در حال حاضر اساتید و دانشجویان گروه‌های باستان‌شناسی، باستان‌سنجی، مرمت اشیاء و مرمت بنا در دانشگاه هنر اصفهان در حال پژوهش بر روی آثار و اشیاء حاصل از این فعالیت میدانی هستند که در آینده نتیجه مطالعات آنها به شکل‌های مختلف منتشر خواهد شد.

تخریب محوطه‌های باستانی

سرپرست هیأت باستان‌شناسی با ابراز تأسف از اینکه در منطقۀ مورد مطالعه تخریب‌های گسترده‌ای در محوطه‌های باستانی متعدد کویر ورزنه، عمدتاً توسط افراد محلی و بعد از خشکی رودخانه، صورت گرفته افزود: به همین خاطر با کمک ادارۀ میراث‌فرهنگی استان اصفهان و دفتر ثبت آثار تلاش می‌شود تا در کنار شناسایی محوطه‌ها، پروندۀ ثبتی آنها نیز آماده شده و همچنین با فرهنگ‌سازی و آشنا کردن افراد محلی به اهمیت آثار باستانی گامی مؤثر برای حفاظت از محوطه‌ها برداشته شود.

این باستان‌شناس گفت: زاینده‌رود، تنها رودخانه دائمی در فلات مرکزی ایران، از هزاران سال پیش تاکنون با تامین آب آشامیدنی حوضۀ آبریز گستردۀ اطراف خود، از رشته کوه‌های زاگرس تا تالاب گاوخونی، امکان زندگی و استقرار بشر را فراهم کرده است.

او افزود : با وجود این ظرفیت مطالعاتی گسترده تاکنون تنها مطالعات پراکنده‌ای در این حوزه صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: مطمئناً با انجام مطالعات منسجم و بلند مدت باستان‌شناسی، تاریخی و جغرافیایی در حوزۀ فرهنگی این بزرگ‌ترین رودخانۀ فلات مرکزی ایران، شواهدی ارزشمند و متعدد از دوره‌های فرهنگی مختلف آشکار می‌شود که دانش ما را نسبت به زیست بشر در مرکز فلات ایران افزون خواهد کرد.

فصل نخست مطالعات باستان‌شناختی کویر کفرود در حوضۀ آبریز رودخانۀ زاینده‌رود با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

دانشگاه محوطه تاریخی حوضۀ آبریز رودخانۀ زاینده‌رود پیش از اسلام دوره تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر