کد خبر: 685316 A

عبدالله علیخانی در گفت‌وگو با ایلنا:

علیخانی می‌گوید: در نگارش یک قرار داد باید دو طرف حکم را به عنوان مرضی الطرفین قبول داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، انجمن سینماداران  اعلام کرده است که کمیته انضباطی و آیین‌نامه‌های مربوط به آن را نمی‌پذیرد.

عبدالله علیخانی (عضو شورای مرکزی انجمن سینماداران) با اشاره به دلایل مخالفت انجمن سینماداران با آیین‌نامه کمیته انضباطی و سازمان سینمایی، گفت: زمانی که قراردادی بین دو نفر منعقد می‌شود در این قرارداد ذکر می‌شود که یک نفر سوم به عنوان حَکَم در زمان طرح شکایت تعیین شود.

وی ادامه داد: این فرد باید از سمت دو طرف قرارداد مورد پذیرش باشد و یک طرف نمی‌تواند به صورت خودمختار کسی را به عنوان حَکَم انتخاب کند و حَکَم باید مورد تأیید دو نفر باشد. وقتی حَکَم مورد تأیید دو نفر باشد آن فرد مرضی الطرفین شناخته می‌شود.

علیخانی ادامه داد: در آیین‌نامه صادر شده از سوی سازمان سینمایی، سینماداران هیچ دخالتی نداشتند و باید در نگارش آن به صورت مساوی سینماداران و تهیه‌کنندگان نقش داشته باشند اما متاسفانه این گونه نیست.

وی ادامه داد: از آنجایی که سینماداران در نگارش این آیین‌نامه هیچ دخالتی نداشتند به نوعی نگارش آن به شکل حکیم فرموده‌ای بوده است. به همین دلیل ما آن را نمی‌پذیریم.

علیخانی ادامه داد: طبیعی است که وقتی فردی یا صنفی در سود و زیان یک امری دخیل است باید در نگارش آیین‌نامه‌ها و مقررات نیز مشارکت کند. البته طرف مقابل نیز نظراتی دارد اما باید این نظرات به شکل گفت‌وگو مطرح شود و قطعاً ما نیز نظرات مثبت را می‌پذیریم اما اینکه یک طرفه طرحی را اجرا کنند مورد پذیرش ما نیست.

علیخانی ادامه داد: 50 درصد فروش فیلم‌ها بر اساس قانون متعلق به سینماداران است به همین دلیل باید نگارش هر آیین‌نامه‌ای که به بحث اکران مربوط است نظرات سینماداران نیز لحاظ شود.

وی ادامه داد: امروز دیگر به سیستم حکیم‌فرموده‌ای نمی‌توان کاری را پیش برد. به همین دلیل انجمن سینماداران این آیین‌نامه را قبول ندارند.

کمیته انضباطی سازمان سینمایی انجمن سینماداران عبدالله علیخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر