کد خبر: 676798 A

در بیانیه انجمن دوستداران تهران به مناسبت روز تهران اعلام شد:

انجمن دوستداران تهران با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز تهران، از شهروندان و رسانه‌ها درخواست کرد تا در این حرکت فرهنگی و اجتماعی برای احیای هویت و میراث پایتخت تلاش کنند.

به گزارش ایلنا، انجمن دوستداران تهران با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز تهران، از شهروندان و رسانه‌ها درخواست کرد تا در این حرکت فرهنگی و اجتماعی برای احیای هویت و میراث پایتخت تلاش کنند.

متن این بیانیه به شرح زیر است: چهاردهم مهرماه، روز "تهران" است: روزی که بزرگداشتش را ما شهروندان تهرانی برعهده داریم تا در قالب حرکت‌های مردمی و به‌عنوان یاریگران شهرمان به صحنه بیاییم و در این صحنه، نقشی هرچند به اندازه یک قابِ کوچک و تک‌نفره اما ماندگار و ارزشمند داشته باشیم.

به رغم آنکه سابقه نامگذاری روز تهران به سال ۱۳۹۵ بازمی‌گردد و به خاطر نوپا بودنش انتظار نمی‌رود همه شهروندان درباره آن بدانند یا اطلاعاتی به آنها رسیده باشد اما در سالی که گذشت، انجمن دوستداران تهران از دل این شهر زاده شد و به‌عنوان سازمانی مردم‌نهاد، مسئولیت اجتماعی بزرگی در شان و مقام پایتختِ ایران‌زمین برای خود تعریف کرد تا مردم شهر را با روزی که به نام آنها و به نام شهرشان است آشنا و آشناتر کند و در گام‌های بعدی، آنها را به بزرگداشت میراث شهرشان فراخوانَد؛ مسئولیتی که برای تحققش باید محله به محله می‌رفتیم و خانه به خانه در جستجوی میراث و خاطرات شهر می‌بودیم و امروز خوشحالیم که شمار زیادی از شهروندان، روز تهران را می‌شناسند و حتی این روز جای خود را در ادبیات رسانه‌ای مدیران، کارشناسان و صاحب‌نظران باز کرده است.

با این حال نیک می‌دانیم که شهر ما آنقدر بزرگ و میراث و هویتش آنقدر والا و ارزشمند است که در کالبد "روز" نمی‌گنجد. بر همین اساس، انجمن دوستداران تهران برنامه‌های گوناگونی را در قالب هفته گرامیداشت تهران تعریف کرد و پس از رایزنی با صاحب‌نظران و استادان تهران‌شناس، در پی اجرای این برنامه‌ها برآمد تا امروز در گوشه و کنار شهر شاهد برگزاری نشست‌ها، گردهمایی‌ها و برنامه‌های محله‌ای، منطقه‌ای و شهری باشیم که دوستداران تهران در آنها گردهم آمده‌اند و مقصودشان این است که برای تهران، برای این شهری که در آن نفس می‌کشیم، زندگی می‌کنیم و کسب و کار داریم، در حد توان خویش قدم بردارند تا روز تهران همیشه زنده بماند و در تقویم‌های رسمی، عرفی و شفاهیِ ما به فراموشی سپرده نشود.

اعتقاد انجمن دوستداران تهران این است که اگر هر یک از ما که در این شهر کار می‌کنیم یا سکونت داریم، فقط یک قدم در یک روز برای شهرمان تهران برداریم، روزانه بیش از ۱۰ میلیون گام به عشق و خاطر شهر برداشته می‌شود؛ یعنی چیزی نزدیک به ۵ کیلومتر حرکتِ فرهنگی و اجتماعیِ پاک و مردم‌محور به نفع میراث و هویت شهر؛ حرکتی بدون بوق و کرنا، با پاشنه‌های زنانه و مردانه، آرام و مطمئن، و با سادگیِ کودکی، نشاط جوانی و خرد سالمندی.

چهاردهم مهرماه، روز تهران است و شما هم به جشن شهرمان دعوتید. هر محله‌، هر میهمانی و هر جمعتان، انجمنی است که دوستداران تهران را در دل خویش دارد. آری! شما شمع این انجمن‌اید و روشنایی چشم تهران از شماست. بیایید قدم برداریم برای شهر، حتی اگر یک قدم باشد. چراکه قدم زدنِ اجتماعی و فرهنگیِ ما برای سلامتِ شهرمان خوب است.

پس قرار ما در: "تهران، روز تهران، هر ساعتی به وقت تهران". آری! اینجا تهران خانه امید ماست.

بیانیه انجمن دوستداران تهران به مناسبت روز تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر