کد خبر: 673641 A

مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان:

عملیات مرمت آب شکن‌های پل کاکارضا خرم آباد مربوط به دوره پهلوی اول با حمایت اداره کل امور پایگاه‌ها و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان پایان یافت.

به گزارش ایلنا، علی مصطفی نژاد (مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان) با اشاره به مرمت پل کاکارضا گفت: این عملیات شامل ایجاد کارگاه و مرمت اب شکن‌های دو طرف پل کاکارضا با بهره گیری از مصالح بومی و تراش سنگ به روش سنتی بوده است.

مرمت بدنه و باز زنده سازی سنگ‌های جان پناه  مطابق الگوی اولیه موجود، آوار برداری، تهیه، پرداخت و تیشه‌ای کردن سنگ‌های مفقود شده جان پناه، پی بندی و نصب آنها رااز اقدامات مرمتی پیشین صورت گرفته روی این پل عنوان کرد.

به گفته وی، پل کاکارضا یا آذر از پل‌های دوره پهلوی اول به شمار می‌رود که در مسیر راه شاهی و قدیمی شمال به جنوب و در شهرستان سلسله  روستای کاکارضا و روی رودخانه به همین نام واقع شده است. این پل تمام سنگی به طول ۸۰ متر که دارای دو آب شکن مثلثی یکطرفه در جریان مخالف رودخانه و بر بستری سنگی احداث شده  با شماره ۱۰۱۷۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  

مصطفی نژاد افزود: طاق‌های پل کاکارضا از نوع نیم دایره کامل بوده و عرض هر دهانه بین ۵ تا ۲۰/۷ متر متغیر است. این طاقها با سنگ‌های پاکتراش نماسازی شده و بر اساس شواهد و مستندات توسط معمار فشنگچی بنا شده است.

لرستان مرمت خرم آباد پل کاکارضا آب شکن‌ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر