کد خبر: 672022 A

مدیر بخش نمایشنامه‌ جشنواره‌ ادبیات سلامت:

مدیر بخش نمایشنامه‌ جشنواره‌ ادبیات سلامت معتقد است: خیلی از نمایشنامه‌نویسان بزرگ ایرانی و خارجی مانند غلامحسین ساعدی و هنریک یوهان در حوزه سلامت قلم زده‌اند و آثار ماندگاری تولید کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، اصغر نوری (مدیر بخش نمایشنامه‌ جشنواره‌ ادبیات سلامت) در خصوص موضوع نمایشنامه‌های ارسالی گفت: موضوع سلامت بسیار گسترده است، بخشی از آن به درمان و بیماری‌های جسمی و روحی مربوط می‌شود و بخش دیگر به آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های روانی و اعتیاد، مشکلاتی که فرد با جامعه و حتی خانواده دارد، ولی اولویت در پذیرش و داوری با آثاری است که پرداختن به پیشگیری و یا درمان بیماری‌های جسمی و روحی در آنها پررنگ‌تر باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه نمایشنامه‌نویسان به مدل‌هایی دست پیدا کنند، شش نمایشنامه را انتخاب کردیم که در یک هفته در ماه مهر آنها را معرفی کرده و از منظر سلامت تحلیل می‌کنیم و اگر دوستان در آن برنامه شرکت کنند با منظور ما از نمایشنامه در حوزه‌ سلامت بیشتر آشنا می‌شوند.

نوری در خصوص نمایشنامه‌های موفق ایرانی در حوزه‌ سلامت گفت: خیلی از نمایشنامه‌نویسان بزرگ ایرانی آثاری را خلق کرده‌اند که دقیقا منطبق با اهداف جشنواره‌ ادبیات سلامت است. در این میان می‌توان به نمایشنامه‌های غلامحسین ساعدی و محمود استاد محمد اشاره کرد.

وی افزود: این نمایشنامه حتی در سطح جهانی نیز بسیار رایج است و از نمونه‌های موفق کلاسیک دنیا می‌توان به «دشمن مردم» و «خانه‌ی عروسک» هنریک یوهان ایبسن و خیلی از کارهای آنتوان چخوف اشاره کرد.

این مترجم و نمایشنامه‌نویس در خصوص داورهای انتخابی برای برای بخش نمایشنامه گفت: دو هیات داوری داریم که قطعا از نمایشنامه‌نویسان طراز اول ایران هستند. گروه اول بهترین‌ها را برای شرکت در جشنواره انتخاب می‌کنند و داوران نهایی سه اثر برگزیده را معرفی خواهند کرد.

علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره ادبیات سلامت به سایت www.adabiatsalamat.ir مراجعه کنند.

اصغر نوری نمایشنامه غلامحسین ساعدی حوزه سلامت جشنواره ادبیات سلامت هنریک یوهان نمایشنامه‌نویس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر