کد خبر: 663614 A

کتاب «ردیف پیانو» مرتضی محجوبی به نگارش بهار برخوردار، توسط انتشارات هنر و فرهنگ، منتشر و راهی بازار موسیقی شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «ردیف پیانو» مرتضی محجوبی، ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت مرتضی محجوبی (۱۲۷۹-۱۳۴۳) را شامل می‌شود که توسط بهار برخوردار و برای ساز پیانو به نگارش درآمده است.
برخوردار در مورد این اثر گفت: مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی، دستنوشته‌های باقیمانده از زنده‌یاد مرتضی محجوبی است. این موسیقیدان فقید، شیوه نت‌نگاری مختص خود را داشته که با روش نت‌نگاری بین‌المللی و متداول کاملا متفاوت بوده است. این سیستم نگارش، ابداع شخص ایشان بوده و علائم تعریف شده خاص خود را داراست. ردیف پیانوی استاد محجوبی، علیرغم ارزشمندی آن، به دلیل نامأنوس بودن روش نت‌نگاری، مهجور واقع شده و علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی تاکنون از آن بی‌بهره بوده‌اند. از این رو، در ابتدا به تحقیق و پژوهش در مورد نحوه نت‌نویسی استاد پرداختم و سپس دست نوشته‌های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت موسیقی بین‌المللی که برای همه هنردوستان قابل درک است برگردانده و نهایتا نت‌نویسی کامپیوتری آن را انجام دادم که حاصل آن کتاب 366 صفحه‌ای حاضر، مشتمل بر هفت دستگاه و پنج آواز است. این کتاب اولین و تنها کتاب از ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی به خط نت موسیقی بین‌المللی است و از هفته‌های آغازینِ پس از انتشار، با استقبال خوبی از طرف علاقه‌مندان و اساتید موسیقی ایرانی روبه‌رو شده و در چهارشنبه 31 مرداد هم، طی مصاحبه زنده‌ای که با برنامه رادیو کتاب از رادیو فرهنگ داشتم به معرفی بیشتر آن پرداختم.

او تصریح کرد:‌ یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب علاوه بر نوشته شدن به صورت حامل مضاعف برای ساز پیانو؛ قابلیت اجرای نت‌های دست راست آن (نت‌های کلید سل) به وسیله کلیه سازهای سنتی است. دیگر ویژگی این کتاب دو زبانه بودن آن است؛ بدین معنی که پیشگفتار و فهرست کتاب علاوه بر زبان فارسی به زبان انگلیسی هم آورده شده تا توضیحات مربوط به تکنیک‌های لازم برای پیانونوازی ایرانی و نحوه کوک شدن ساز پیانو و همچنین نت‌نگاری استاد محجوبی برای غیر فارسی زبانان علاقه‌مند به موسیقی کلاسیک ایرانی قابل استفاده باشد. علاوه بر آن در این کتاب، در زیر عنوان فارسی هر گوشه، آوانگاری لاتین آن نیز آورده شده است.

تألیف کتاب «ردیف پیانو» مرتضی محجوبی، در مجموع پنج سال زمان برده و یکی از بزرگترین خلأهای موجود در پیانونوازی ایرانی و آموزش تکنیک‌های آن را برطرف ساخته است. این کتاب توسط انتشارات هنر و فرهنگ منتشر شده و امکان تهیه آن از سایت www.pianoirani.ir به همراه ارسال سریع و رایگان به سراسر ایران فراهم است.

انتهای پیام/
کتاب ردیف پیانو مرتضی محجوبی بهار برخوردار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر