کد خبر: 602531 A

لوون هفتوان، بازیگر سینما وتئاتر درگذشت. شورای خلیفه‌گری ارامنه درباره محل و زمان خاکسپاری این هنرمند تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، لوون هفتوان (بازیگر سینما) صبح امروز بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مجید برزگر (کارگردان فیلم پرویز) به ایلنا گفت: لوون هفتوان با وجود آنکه شب گذشته حال مناسبی نداشت، صبح امروز سر صحنه سریال عروس تاریکی ساخته محمود معظمی حضور یافت اما در ساعت 11 صبح؛ به دلیل گرفتگی قلبی؛ به بیمارستان منتقل شده و در همانجا درگذشت.

به گفته وی، شورای خلیفه‌گری ارامنه درباره محل و زمان خاکسپاری این هنرمند تصمیم‌گیری خواهد کرد.

لوون خانکلدیان هفتوان، ۶ فروردین ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله حشمتیه به دنیا آمد. سال ۱۳۶۳ در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۹ نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان‌نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه‌های عشق ساخته خسرو سینایی از کارهای او در این دوران است. وی وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می‌برد، پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد. در پی این اتفاق به مسکو رفت و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت کرد. در سال ۱۳۷۴ به کانادا مهاجرت کرد و با تأسیس کمپانی تولیدات هنری”لماز” و گروه تئاتری”ریرا” در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه‌های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که ازجمله آنها می‌توان به: «آهای کی اونجاست؟» (ویلیام سارویان)، «عاشق» (هارولد پینتر)، «دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم ؟» (لوئیجی پیراندلو)، «مرغ دریایی» (آنتوان چخوف)، «شاید رؤیا» (لوئیجی پیراندلو) و «یکشنبه» (هارچ تارونیان) اشاره کرد.

 لوون هفتوان در تابستان ۱۳۸۹ پس از ۱۹ سال دوری از وطن به ایران بازگشت. او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری‌هایی با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمینه داوری و انتخاب نمایشنامه‌های ایرانی و غیرایرانی را آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیتهای او در ایران آغاز شد.

بازی در فیلم‌های دراکولا، کوپال، کار کثیف و پرویز  از آخرین آثار اوست.

لوون هفتوان لوان هفتوان درگذشت لوون هفتوان درگذشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر