کد خبر: 576140 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد پاسخ داد؛

صبح امروز 8 دی‌ماه در فاصله ۵۰ متری مسجد جامع یزد و در مرکز عرصه ثبت جهانی؛ لورد‌ها مشغول به تخریب بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فاطمه‌ دانش‌یزدی (مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد) درباره علت حضور لودرها در عرصه ثبت جهانی مسجد جامع یزد گفت: تصاویری که صبح امروز در فضای مجازی پخش شده، مربوط است به یک خانه‌‌ی مسکونیِ تیرآهنیِ 30 سال ساخت که در سال 93 مجوز تخریب را از شهرداری و میراث فرهنگی داشته است. مالک، طرح و نقشه‌ی جدید را هم داده بوده و مهر و تأیید شورای میراث را هم برای بازسازی داشته ولی باتوجه به ثبت جهانی بودن یزد؛ اولاً ورود ماشین سنگین ممنوع است؛ دوم طرح و نقشه‌های جدید باید با ضوابط بافت مطابق باشد و از این رهگذر، حتماً باید مجدداً با نظر میراث فرهنگی هماهنگ باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این خانه مورد تاریخی نداشته، ولی وقتی که مالک آن به میراث مراجعه کرده بود، ما گفته بودیم که باتوجه به ثبت جهانی شهر یزد اولاً استفاده از ماشین سنگین در بافت تاریخی ممنوع است و باید به صورت دستی آواربرداری شود و دوم اینکه طرح و نقشه و ساماندهی یا بازسازی دوباره‌اش باید نهایتاً طبق ضوابط میراث باشد.

مدیرکل استان یزد در پاسخ به اینکه ورود ماشین سنگین به عرصه‌ی بافت تاریخی خلاف قانون است، گفت: در این خصوص، نهایتاً ورود ماشین سنگین به بافت تاریخی ممنوع است. در حال حاضر، یگان حفاظت میراث، این تخریب را متوقف کرده، و تمام موارد حقوقی‌اش هم تا شنبه بررسی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ورود ماشین سنگین به بافت تاریخی برای مالک خانه جریمه‌ای را در پی خواهد داشت یا خیر، گفت: چون امروز هیچکدام از همکاران‌ ما نبودند، فعلاً جلوی تخریب گرفته شده و تمام موارد و مکاتباتی که در این خصوص در سال 93 صورت گرفته بود، روز شنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد. فردا با شهرداری مذاکره‌ای خواهیم داشت تا دیگر در این قبیل موارد ماشین سنگین وارد بافت نشود.

فیلم این تخریب را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

یزد فاطمه دانش یزدی مسجد جامع یزد تخریب بافت تاریخی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر