کد خبر: 571613 A

در گفت‌وگو با مدیرکل میراث هرمزگان مطرح شد؛

ضیایی گفت: چند سال است که ساختمان قلعه پرتغالی‌ها حفاظت نشده است. نه اعتباری هست و نه امکانات لازم را داریم. طبیعی است که این خرابی‌ها رخ دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از قرار معلوم قسمتی از دیوارهٔ برج دیده‌بانی قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز تخریب شده است. محسن ضیایی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان) در این‌باره گفت: قلعه پرتغالی‌ها بنایی است که ۵۰۰ سال قدمت دارد. به هر حال قدیمی است و با تغییرات آب و هوایی، باران، باد و نور خورشید به مرور تخریب می‌شود. بنا به صورت کامل نریخته است اما پشت قلعه، دیوارهٔ بیرونی‌ِ آن به طرف خیابان، یک مقداری فروریخته است.

وی ادامه داد: چند سال است که ساختمان قلعه حفاظت نشده است. نه اعتباری هست و نه امکانات لازم را داریم. به هر حال طبیعی است که چنین اتفاقی رخ دهد. ما الان بیش از ۳۰۰ اثر ثبت ملی داریم که شاید ۱۰ تا را بتوانیم رسیدگی کنیم.

ضیایی اظهار داشت: ما نمی‌توانیم اقدامات اساسی‌ برای قلعه انجام دهیم. فقط در حد اینکه حفاظت را کمی بیشتر کنیم و از عبور و مرور بیشتر مردم از منطقه جلوگیری کنیم؛ آن هم بدون اینکه اعتباری داشته باشیم. با دست خالی نمی‌شود کار بیشتری انجام داد.

وی با اشاره به قول مساعد معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جهت تخصیص ۳ میلیارد تومان بودجه گفت: سال گذشته دکتر محمدباقر نوبخت به جزیره هرمز آمدند و از قلعه بازدید کردند. آقای نوبخت از ما سؤال کردند که برای سامان‌دهی و مرمت این قلعه چه میزان بودجه‌ای لازم است؟ ما رقم ۳ میلیارد تومان را پیشنهاد دادیم و اگر این مبلغ در اختیار سازمان قرار بگیرد، ما می‌توانیم ۶۰ تا ۷۰ درصد قلعه را مرمت کنیم. اما داخل خود محوطه قلعه هم خرابی‌هایی به چشم می‌خورد و این‌ها همه باید به صورت اضطراری ساماندهی و مرمت شود.

وی هم‌چنین در پایان گفت: ما‌‌ همان موقع نامه‌ای نوشتیم و آقای نوبخت هم موافقت کردند. اما الان نزدیک به یک سال است که ما منتظر این بودجه هستیم. هم از استان، به سازمان برنامه و بودجه کشور نامه زده‌ایم و حتی چند باری نیز خودمان مراجعه کرده‌ایم ولی تاکنون هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتاده است.

گفته‌های محسن ضیایی نشان می‌دهد که هنوز هم با تخریب بخشی از قلعه پرتغالی‌ها و به صدا در آمدنِ زنگ خطر برای کل قلعه، وضعیت آن به شدت وخیم است و هر لحظه امکان تخریب مابقی آن وجود دارد.

قلعه پرتغالی‌ها، در سال ۱۵۰۷ میلادی به فرمان «آلفونسو آلبرکرک» دریانورد پرتغالی در ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس احداث شد. این بنا از آثار ثبت ملی ایران است.

عکس: علی هاشمی

نوبخت هرمزگان قلعه پرتغالی‌ها فروریختن دیوار قلعه پرتغالی‌ها محسن ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر