کد خبر: 545715 A

معاون سینمایی وزیر ارشاد:

حیدریان در تازه‌ترین گفتگوی خود؛ از موافقت خود با نمایش فیلم‌های خارجی سخن گفته و تاکید کرده است که به موسسات تابعه سپاه خواهد رفت زیرا آنها در حوزه سینما بسیار فعال و با امکانات هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بامداد بیستم مهرماه؛ محمدمهدی حیدریان میهمان برنامه «چشم شب روشن» بود.

رئیس سازمان سینمایی ابتدا به تفاوت فضاهای فرهنگی و تاثیرگذاری آنها بر یکدیگر پرداخت و گفت: در فضای امروز فرهنگی هنری جهان، محدوده جغرافیایی معنا ندارد و کشور ما در این شرایط فرهنگی هنری جهان ناگریز از تعامل با دنیا است که می‌توان این اتفاق را به‌عنوان بزرگ‌ترین تغییر نسبت به گذشته دانست. که روز به‌ روز هم شاخصه‌های این بی‌مرزی بیشتر شده و کار ما سخت‌تر می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: در دوره اخیر با فرهنگ و هنری مواجه هستیم که بدون آن دیگر بخش‌های فرهنگی ما نمی‌تواند صاحب هویت شود. متأسفانه در طول این سال‌ها تلاش کردیم به همه دوستان بگوییم که واقعاً زیربنا فرهنگ است و ادامه حیات انقلاب اسلامی ایران به سمت‌وسوی مثبت با انقلاب فرهنگی ممکن است که خواستگاه آن در فرهنگ مردم بوده و درجایی که از آن فاصله گرفته‌ایم؛ ضربه خورده‌ایم.

حیدریان افزود: این تغییرات سبب می‌شود برنامه‌ریزی ما نسبت به گذشته جدی‌تر باشد و همچنین ما باید متوجه اتفاقاتی که در دنیا می‌افتد، باشیم و با پشتوانه تجربیاتی که در طول این سالها به دست آوردیم، به‌سرعت برنامه‌های جدیدی تدوین کنیم که با مختصات این دوره سازگار باشد.

مدیر اسبق شبکه جام جم اظهار کرد: یکی از دلایل بی‌مرزی، پیدا کردن و مستقر شدن زبان مشترک است؛ چراکه بیان مشترک امکان تعامل بی‌واسطه را می‌دهد و تعامل بی‌واسطه کمک به مفاهمه را بیشتر می‌کند.

 این مسئول سینمایی اظهار کرد: در دهه 60 ما احتیاج داشتیم برای برنامه‌ریزی و دستیابی به این اهداف؛ مراحلی مانند استقرار، ارتقای کمی و ارتقای کیفی را طراحی کنیم که طبیعتاً از ضعف‌ها و ناکامی‌هایی برخوردار بود که در طول سال‌ها آنها را اصلاح کردیم.

وی گفت: در حال حاضر حیاتی‌ترین عامل برای برنامه‌ریزی، این است که آن را جامع ببنیم در غیر این صورت، موفق نخواهد بود و به‌سرعت و صحت هم پیش نخواهد رفت.

حیدریان، حفظ حراست و تبیین ارزش‌ها و داشته‌های معنوی را هدف معنایی و محتوایی سینما دانست و افزود: باید در برنامه‌هایمان، مقصدمان به جهت شکلی و قالبی، حضور در فضای تصویری دنیا باشد و هدف اصلی ما این باشد که اخذ سهم از بازار تصویری جهان داشته باشیم.

وی در تکمیل سخنان خود گفت: برای دستیابی به این سهم باید تکنولوژی را بدانیم تا حرف‌هایی که می‌خواهیم بزنیم، شنیده‌ شود و مانع از کپی‌برداری حرف‌ها شویم و با قدرت تبدیل این حرف‌ها رتبه‌ی بیان تصویری پیدا کنیم.

مشاور رئیس سازمان صداوسیما اذعان کرد: مخاطبان ما بیشتر در معرض محصولات خارجی هستند.

وی ادامه داد: ما با نسل میانسال و بزرگسال دچار مشکل نیستیم چراکه آن‌ها نوستالژی دارند و پیشینه ذهنی و فرهنگی دارند اما کودک ما این را ندارد و افراد غیرملی این نوستالژی را برای آن‌ها شکل می‌دهند. این یک واقعیت تلخ است.

حیدریان عنوان کرد: به دلیل فقر در موضوع و ژانر نمی‌توانیم به سینمای جهانی برسیم و متأسفانه زیر 10 درصد افراد، مخاطب فیلم‌های فعلی روی پرده هستند. درحالیکه در دوره‌ای که مثلا جمعیت کشور 55 میلیون نفر بود، ما 60 میلیون بیننده داشتیم

وی اظهار کرد: باتوجه به ساخت فیلم‌ها در ژانرهای یکسان و قدرت انتخاب مخاطبان، ریزش مخاطب خواهیم داشت چراکه مردم عهد نکردند فقط این فیلم‌ها را ببینند که این مخالف نیاز فرهنگی مردم است و ما باید با بازسازی گونه‌ها و ژانرهای مختلف سینما، از این اتفاق جلوگیری کنیم.

عضو هیئت‌مدیره آفرینش‌های هنری در رابطه با جشنواره‌های فیلم گفت: زمانی نیاز داشتیم مقصد را جشنواره ببینیم، چراکه در آن زمان تنها خبرهای جنگ و نفت از ایران منتشر می‌شد تا اینکه سینما ورود پیدا کرد و ما باید روی سکو می‌رفتیم تا دیده می‌شدیم و جشنواره‌ها به‌عنوان اهداف اولیه طراحی شدند.

وی در تکمیل حرف‌هایش تصریح کرد: امروز جشنواره‌ها در برنامه‌ریزی جدید، گذرگاه لازم و توقفگاه مهلکی هستند و اگر مقصد گذاری ما جشنواره باشد، برای ما فقط مشغولیت‌سازی می‌شود.

حیدریان عنوان کرد: اگر جشنواره از حالت توقفگاه و مقصد به حالت گذرگاه درنیاید، ما نمی‌توانیم سهم‌مان را از بازار جهانی بگیریم و برای این منظور اول باید مفاهمه داشته باشیم و در مرحله بعدی لوازم حضور متنوع متناسب امروز دنیا را که بیننده جهانی با آن سرکار داشته باشد، فراهم کنیم و در نهایت اینکه حضور و سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی بیش از جشنواره‌ها باشد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: سینما یک پدیده و نهاد اجتماعی با خاصیت امنیت ملی است و حقش این است که بیشتر به آن اهمیت دهیم و ما باید به‌ عنوان استاندار، شهردار و به‌عنوان متولیان امنیت ملی باید متقاضی سینما باشیم که متأسفانه در حال حاضر نیستیم و این اتفاق، یک صدمه فرهنگی بزرگی است.

وی در تکمیل حرف‌هایش گفت: برخی از ائمه جمعه می‌گویند ما سینما نداریم، ما می‌خواهیم خانواده‌ها بیایند بیرون و در یک مکان فرهنگی با هم باشند.

رئیس سازمان سینمایی ابراز کرد: روش مطلوب برای رسیدن به حرکت به‌سوی عدد مطلوب در سالن‌سازی، در سال‌های اخیر آغاز شده و ما باید شتاب این اتفاق را بیشتر کنیم و دیگر اینکه سینماها را چه در قالب پردیس‌ها و چه در طرح جدید که مجموعه‌هایی شامل 2 سالنِ در پارک‌ها است، گسترده کنیم.

حیدریان در رابطه با سینما تک و نمایش فیلم‌های خارجی گفت: فیلم‌های خارجی ازجمله عواملی هستند که اجازه روبرویی و مواجهه بی‌واسطه بیننده با فیلم و فضایی را که به خاطر آن سینما مؤثر می‌شود می‌دهند و همچنین با کمک شیوه‌های پخش یا ارائه فیلم، برتری پیدا می‌کنند و ما اگر این امکان را در اختیار تهیه‌کننده نگذاریم؛ مخاطبان را از آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های سینما محروم کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما برای هدف خاص بی‌آنکه مزاحمتی برای فیلم‌ساز ما باشد، می‌توانیم آثار خارجی را به نمایش بگذاریم.

 حیدریان در رابطه با فیلم‌های هنر و تجربه گفت: سینمای هنر تجربه یعنی ایجاد امکانی برای مواجهه مردم با دست‌اندرکاران سینما و اگر تجربه‌های هنری در فیلم‌های هنری استفاده شود، سینمای هنر و تجربه مطلوب ما خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در چند ماهی که این مسئولیت را برعهده گرفتم و کار را با دوستان سینماگر شروع کردیم، با برنامه‌ریزی و هم‌افزایی‌های صورت گرفته، قرار بر ورود جدی صداوسیما به سینما با ساخت برنامه و تولید فیلم شد و رسیدن به افق موردنظر، بدون رسانه ممکن نیست.

به دیدار موسسات تابع سپاه می روم که در حوزه سینما فعال و با امکانات هستند

محمدمهدی حیدریان ابراز کرد: به زودی به دیدار موسسات تابع سپاه خواهم رفت. آنها در حوزه سینما بسیار فعال و با امکانات هستند.

حیدریان در پاسخ به این سؤال که جشنواره چه تغییراتی خواهد داشت، توضیح داد: قرارمان با دوستان این است که هیچ کاری نکنیم مگر این‌که با برنامه عرضه‌اش کنیم و برنامه بگوید که نقش این اقدام در جهت رسیدن به هدف چیست. سپس انجامش دهیم و اگر نبود آن را یا اصلاح یا حذف کنیم.

وی بیان کرد: جشنواره جهانی فجر تجربه بسیار خوبی بود. با تلاش‌هایی که دوستان، به‌ویژه آقای میرکریمی کردند و این مسئولیت را قبول کردند، جشنواره برگزار شد. هدفی که برای این جشنواره دنبال خواهیم کرد، این است که جشنواره فجر به‌سرعت دارای شناسنامه خواهد شد.

حیدریان ادامه داد: در کنار جشنواره، ما بازار را پررنگ کردیم که می‌توانست مقطعی باشد ولی کارکردی نداشت؛ در کنار آن ورک شاپ داریم و سینماگران جدیدی را وارد می‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جشنواره باید صاحب هویت شود و این بخش جشنواره ملی باید تقویت شود؛ همچنین بخش جشن آن در حال غالب شدن است و قطعاً یکی از اصلی‌ترین جشن‌های انقلابی است و امسال باشکوه‌تر خواهد شد. یکی از اتفاقاتی که امسال افتاده، این است که امسال 22 فیلم داریم و این جزوی از تغییرات خواهد بود.

«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

سازمان سینمایی محمد مهدی حیدریان چشم شب روشن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر