کد خبر: 531920 A

غلامرضا نامی در گفت‌وگو با ایلنا:

نامی گفت: آقای معلم هم از خود ماست، بانک هم از خود ماست. هر کدام‌شان که مشکلی داشته باشند باید یک جوری مسالمت‌آمیز آن را حل کنند. قبل از اینکه دادگاه، کسی یا چیزی را محکوم کند، باید دولت‌مردان وارد عمل شوند و این جریان را به نحوی حل کنند.

غلامرضا نامی (مشاور هنری موزه‌ی بانک پاسارگاد) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص مسائل مالی و قراردادیِ بانک پاسارگاد و فرهنگستان هنر گفت: طبق قرارداد، علی‌الاصول، مالیات و بیمه را باید صبا می‌پرداخت. خب آقای معلم نمی‌پذیرفتند. اما با این حال، همه را بانک می‌پرداخت. صبا خواست اجاره را زیاد کند، که تا 20 الی 30 درصد افزایش اجاره‌بها را بانک پذیرفت، ولی آن‌ها بیش از این‌ها می‌خواستند. به همین دلیل هم این مبلغ پذیرفته نشد. بانک، نامه نوشت که می‌خواهیم آثار را از مؤسسه صبا خارج کنیم. اما فرهنگستان جلوی خروج آثار را گرفت، و کارمندهای بانک پاسارگاد را هم راه ندادند.

مشاور هنری بانک پاسارگاد گفت: آثار هر موزه و بانکی، پیش خودشان سکرت است، اما متأسفانه آقای معلم آن را انتشار داد و کار به این مسائل کشید. واقعاً جای تأسف است که بین دو مرکز حامی و سیاست‌گزار هنر، این اختلافات پیش آید. به گمان من، آقای معلم از چیز دیگری آزرده است، والّا این نوع برخورد منطقی نیست. اصلاً نمی‌توانم بفهمم.

وی ادامه داد: این آثار تا آنجا که من مطلع هستم، همه دارای سند و شناسنامه است. آن‌ها طیِ قراردادهای محکمی با هنرمندان (یا خانواده‌ی هنرمندان)، کولکتورها، و گالری‌دارها خریداری می‌شده است. ما این آثار را از این سه مرجع خریداری می‌‌کردیم. بنابراین قراردادهای ما، همه محکم است. حتی در قراردادها نوشته شده که اگر مدعی‌ای در آتیه، سربردارد باید فروشنده جوابگو باشد نه ما. هم‌چنین اگر دزدی‌ای صورت گیرد باید فروشنده جوابگو باشد. یعنی طبق قرارداد، فروشندگان متعهد هستند که به همه‌ی این‌ سؤال‌ها، پاسخگو باشند. بنابراین تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و همه چیز درست است. سالیان سال هم این‌چنین بوده.

نامی اضافه کرد: هم‌چنین در قرارداد ذکر می‌شد که اگر زمانی بخواهند اثری را از بانک خارج کنند، به مؤسسه‌ی صبا، نامه‌‌ای نوشته می‌شود، و فردی معرفی می‌کنند تا کار از موزه پاسارگاد از طریق صبا خارج شود؛ حالا یا برای مرمت، یا برای قاب کردن، و یا  برای شرکت در حراجی‌ها.

وی در پایان گفت: امیدوارم که این مسئله به خیر بگذرد. این اصلاً به نفع جامعه‌ی هنری، و مملکلت نیست. همیشه معتقدیم که حق به حق دار می‌رسد. مگر این شلوغی‌ها به چه چیزی منجر خواهد شد؟ آقای معلم هم از خود ماست، بانک هم از خود ماست. هر کدام‌شان که مشکلی داشته باشند باید یک جوری مسالمت‌آمیز آن را حل کنند. تنها دشمنان از این قضیه سوءاستفاده می‌کنند. من معتقدم که قبل از اینکه دادگاه، کسی یا چیزی را محکوم کند، باید دولت‌مردان وارد عمل شوند و این جریان را به نحوی حل کنند.

قرارداد غیراصولی فرهنگستان با شرکت پارس آریان+جوابیه‌ی حجت امانی به رئیس فرهنگستان

در ۳ دادگاه مختلف از رئیس فرهنگستان، شکایت کرده‌ایم

طبق دستور رئیس‌جمهور، هیئتی برای بررسی ۵۰۰ تابلوی مشکوک، تشکیل خواهد شد

بانک پاسارگاد حجت امانی مؤسسه صبا شرکت پارس آریان علی اکبر امین تفرشی غلامرضا نامی جنجال تابلوهای فرهنگستان هنر گفتگو با رئیس معزول مؤسسه صبا گفتگو با علی معلم دامغانی گفتگو با مدیرعامل شرکت پارس آریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر