کد خبر: 473072 A

وزیر ارشاد:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر خود به الجزایر، شامگاه سه شنبه 8 فروردین با رییس مجلس مردمی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا؛ سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: جهشی جدی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور از ضروریات است.

وی با اشاره به صنعت سینمای ایران و جایگاه آن در جهان افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی سالانه تعداد ٣٠ فیلم ساخته می‌شد ولی اکنون شاهد ساخت ٢٠٠ فیلم در سال هستیم و این نشان دهنده توجه ایران به صنعت سینما است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ایران و الجزایر از نظر استقلال سیاسی، عدم تأثیر پذیری از قدرت‌ها، مردم سالاری و ... با یکدیگر دارای اشتراکات بسیاری هستند.

وی گفت: انجام فعالیت‌های مشترک فرهنگی  دو کشور می‌تواند نقش موثری در کمرنگ کردن جریانات تکفیری داشته باشد.

صالحی امیری افزود: در منطقه خاورمیانه در حال عبور از فضای نظامی و سخت به سمت فضای  فرهنگی و مذاکراتی هستیم.

وی گفت: ایستادگی ایران در برابر گروهک‌های تروریستی در منطقه شرایط را تغییر داد.

صالحی امیری ادامه داد: برگزاری همایشی علیه جریانات تروریستی ضرورت دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: روابط مشترک نخبگان و رسانه‌های رسمی دو کشور در انتقال پیام یکدیگر به جهان اسلام نیز ضروری است.

در این دیدار  ولد خلیفه رییس مجلس مردمی الجزایر گفت: روابط فرهنگی و هنری ایران و الجزایر عمیق و گسترده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در صنعت سینما پیشتاز است و الجزایر از نظر فرهنگی و هنری روابط مناسبی با ایران دارد.

رییس مجلس مردمی الجزایر با اشاره به روابط مشترک با مجلس شورای اسلامی گفت: دو کشور در زمینه روابط بین‌المللی می‌توانند روابط مشترک و گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی با اشاره به تعداد نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس مردمی الجزایر گفت: وظیفه این مجلس قانونگذاری و تقویت روابط مدنی از طریق تصویب قوانین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در دیدار با وزیر اوقاف و امور دینی الجزایر، هدف جمهوری اسلامی ایران را تحکیم روابط با الجزایر عنوان کرد و گفت: دو کشور دشمنان مشترکی دارند که با همکاری‌های فرهنگی و قرآنی در خاورمیانه و شمال آفریقا، می‌توانند گام‌های مشترکی بردارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وزیر ارشاد اسلامی صالحی امیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر