کد خبر: 417875 A

ایلنا: پرقدمت‌ترین برنامه علمی تلویزیون از جمعه ٢٣ مهر، به آنتن شبکه چهار سیما بازمی‌گردد.

به گزارش ایلنا، بیست و دومین فصل برنامه «آسمان شب» به کارگردانی، تهیه کنندگی و کارگردانی سیاوش صفاریان‌پور، هر هفته جمعه شب‌ها ساعت ١١ شب به مدت ۶٠ دقیقه و به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

برنامه تلویزیونی آسمان شب نخستین بار ۱۶ اردیبهشت سال ۱۳۸۰ از شبکه چهار سیما پخش شد. نخستین برنامه آسمان شب در قالب ویژه برنامه‌ای به مناسبت روز جهانی نجوم آغاز شد، مناسبتی که در آن سال برای اولین بار در ایران مطرح می‌شد. برنامه سازان آسمان شب، ترویج نجوم را به عنوان هدف اصلی در تولید این برنامه تلویزیونی برگزیدند و در طول بیش از یک دهه پخش آسمان شب این برنامه سبب رونق نجوم و جذب علاقه مندان پرشماری در ایران به این شاخه از علم شده است. آموزش نجوم و اطلاع رسانی به روز از دنیای نجوم و فضا چارچوب اصلی محتوای آسمان شب است، که در طول دوره‌های زمانی مختلف بر اساس ذائقه عمومی در فرم‌های گوناگون به ارائه این محتوا می‌پردازد. پخش نخستین قسمت آسمان شب سرآغازشکل گیری و پخش برنامه‌ای مدون و منسجم با موضوع نجوم و ستاره‌شناسی و فضا در تلویزیون ایران بوده که تا امروز ادامه یافته است. به طوری که دوستداران این برنامه در طولانی‌ترین شب سال شب یلدا در سال ۱۳۷۶ پخش پانصدمین قسمت آن را جشن گرفتند. سیاوش صفاریان‌پور طراح، تهیه کننده و کارگردان مجموعه تلویزیونی آسمان شب، خود یکی از منجمان آماتور پرسابقه ایران است که بیشتر به عنوان عکاس نجومی در جامعه نجوم آماتوری ایران شناخته شده است. صفاریان‌پور از سال ۱۳۷۸ در مقام تهیه کننده وبرنامه ساز علمی در رادیو وتلویزیون ایران فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ به دلیل فعالیت‌هایش در عمومی سازی علم، در فهرست منتخبین دهمین جایزه ترویج علم ایران معرفی شد.

فصل جدید «آسمان شب» که وارد شانزدهمین سال ساخت شده است همزمان با بیستمین سالگرد آغاز به کار شبکه چهار سیما، با بخش‌های متنوعی چون یک پنل کار‌شناسی، یک موضوع اصلی، «در آسمان»، «پیشتازان فضا» و «ناتیلوس» که مروری است بر فیلم‌های علمی-تخیلی فضایی روی آنتن خواهد رفت.

شبکه چهار سیما آسمان شب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر