کد خبر: 417391 A

مصطفی ملکیان:

ایلنا: مصطفی ملکیان (اندیشمند، نویسنده ومترجم) گفت: ما مجموعا در زندگی با شش «آرمان» فردی و جمعی سر و کار داریم که هر شش آرمان در اشعار مجموعه «شاهد عهد شباب» محمدعلی موحد پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه دیدار وگفتگو با دکتر محمد علی موحد پیش از ظهر امروز (پنجشنبه پانزدهم مهر) با حضور دکتر شفعیی کدکنی، دکتر داریوش شایگان، دکتر نصرالله‌پور جوادی، دکتر ژاله آموزگار و مصطفی ملکیان در کتابفروشی آینده برگزار شد؛ در این نشست همچنین از تازه‌ترین اثر محمدعلی موحد با نام «شاهد عهد شباب» که توسط نشر کارنامه منتشر شده است رونمایی شد.

مصطفی ملکیان (اندیشمند، نویسنده و مترجم) در این نشست، در زمینه محتوا، مفاد و پیام اشعار مجموعه «شاهد عهد شباب» سخنانی را مطرح کرد.

ملکیان با بیان اینکه «مجموعه اشعاری که در این دفتر گردآوری شده به دو بخش قابل تقسیم است» گفت: اولی، واقعیت‌های اگزیستانسیالیستی است که بازگوکننده وضع و حال شاعر هنگام سرودن این اشعار است و سرشار از دغدغه‌های وجودی و واقعیت‌هایی است که همه ما به صور مختلف در مراحل مختلف رشدمان با آن سر و کار داریم.

او ادامه داد: این بخش بیش از هر چیز نشان‌دهنده روان‌شناسی شاعر است که دغدغه ذهنی و روانی داشته و خود را ارزیابی می‌کرده و فقدانی را حس می‌کرده و به محدودیت‌های خودش در دو زمینه «دانایی» و «توانایی» واقف بوده و با آن کنار آمده و یا تاب تحملش را نداشته است.

ملکیان بخش دوم را آرمان‌هایی خواند که روح شاعر به‌سوی آن‌ها پر می‌کشیده و در تقابل با واقعیت‌های اگزیستانسیالیست، بسیار متعالی و بلند پروازانه است؛ آرمان‌ها که بیشتر در اول دفتر که مربوط به بخش «شتتیات» است بیان شده است.

این اندیشمند و نویسنده یادآور شد: از قدیم متفکران و الهی‌دانان آرمان‌ها را تقسیم‌بندی و به دو بخش فردی و اجتماعی تفکیک می‌کردند. همه ما گاهی آرزوهایی داریم که شخص خودمان به کجا برسیم و گاهی هم جامعه انسانی و بشری را آرزو می‌کنیم که به کجا برسد. البته می‌توان گفت هر آرمانی سرانجام، فردی است. چون آرمان‌پروری پدیده روان‌شناختی و متلق به شخص است.

ملکیان ادامه داد: در فرهنگ شرق و غرب، آرمان‌های فردی را به سه آرمان فرو می‌کاستند؛ که شامل «حقیقت، خیر و جمال» می‌شد. که هرکسی دوست دارد به این سه آرمان نزدیک‌تر شود.

او یادآور شد: اما در مقابل نحو اجتماعی هم وجود داشت که شامل سه آرمان اجتماعی «عدالت، آزادی و برادری (یا به‌معنای دیگر شفقت)» می‌شد.

نویسنده کتاب «در ره‍گ‍ذار ب‍اد و ن‍گ‍ه‍ب‍ان لال‍ه» خاطرنشان کرد: در واقع ما مجموعا در زندگی با ۶ آرمان سر و کار داریم که هر شش آرمان در اشعار مجموعه «شاهد عهد شباب» محمدعلی موحد پرداخته شده است.

ملکیان تصریح کرد: معتقدم این ارزشمند است که کسی یک نوع نگاه معتدل به همه آرمان‌ها داشته باشد. نه که آرمانی او را از دیگر آرمان‌ها بفراموشاند. این نوع تصویر آرمانی از فرد و جامعه در این اشعار به چشم می‌خورد و اینکه بتوانی توازنی بین آرمان‌ها داشته باشی بسیار مطلوب است.

او با بیان اینکه «همچنین تعدادی از واقعیت‌های اگزیستانسیالیست مانند ناامیدی، سرخوردگی و ناکامی، هم در اشعار محمدعلی موحد در این کتاب به چشم می‌خورد.» گفت: هرچند که پرداختن به این موضوع که «آیا اهمیت همه این آرمان‌ها یکسان است یا نه؟» و مواردی از این دست بحث بیشتری می‌طلبد.

محمدعلی موحد مصطفی ملکیان رونمایی از کتاب شاهد عهد شباب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر