کد خبر: 402182 A

نقاشی‌خط رسانه است؛

ایلنا: کارگاه عملی (ورکشاپ) نقاشی‌خط نخستین جشنواره «فرهنگ، رسانه وآموزش عمومی» پنجشنبه ۲۸ مرداد با هنرمندان رشته نقاشی‎خط در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، همراه با این کارگاه عملی، نشست تخصصی با حضور هنرمندان نقاشی‌خط نیز برگزار شد؛ در این نشست نصرالله افجه‌ای، با بیان این که نقاشی‌خط یک رسانه است و پیام‌های زیادی برای ما دارد، گفت: آن‌چیزی که می‌خواهیم از یک رسانه،کتاب و واعظ بشنویم، می‌توانیم از نقاشی‌خط که زبانی تلویحی و اشاره‌ای دارد، دریافت کنیم.

او تاکید کرد: نقاشی‌خط در کوچکترین زوایای زندگی ما رخنه کرده است و با زبان گرافیک در تلفن‌های همراه و رایانه‌ها، در تابلوهای راهنمای اطراف‌مان و جای جای زندگی‌مان این علائم را می‌بینیم که بخشی از آن به صورت نوشتاری و بخشی دیگر به صورت تلویحی و اشاره است.

افجه‎ای با بیان این که با نقاشی خط و زبان گرافیک می‌توانیم بین خودمان و با دنیا ارتباط برقرار کنیم، اظهارداشت: علت عدم برخورداری از جامعه‌ ای بهنجار و مطلوب،  بی‌توجه‌ای به فرهنگ و هنر است.

او در ادامه با اشاره به آثار هنرمندان، گفت: در نقاشی‌خط باید از ترکیب زیاد رنگ‌ها و کنار هم گذاشتن آنها جز در تونالیته باید پرهیز کرد.

افجه‌ای افزود: اول باید موضوع و تیتر را انتخاب کنید. در ادامه باید رنگ خوب را شناخت، طوری که  باید در مورد کارهایی که انجام می‌دهیم بتوانیم اطلاعات بیشتر به مخاطب منتقل کنیم. مانند آنونس فیلم و جلد کتاب‌ها که برای مخاطب حکم ویترین دارند.

او تصریح کرد: کسی که کار می‌کند باید گرافیک و نقاشی‌خط را به زیبایی بداند و به اشکال طبیعت بیشتر دقت کند. بیشتر خط خطی کند و از دل آنها اثر هنری خلق کند و بیرون بکشد. نقاشی‌خط یک زبان تلویحی و اشاره است. زبان کرولال هاست.کسی که نقاشی‌خط می‌کند باید از هنرهای موسیقی، خوشنویسی، خطاطی نیز بداند.

او در ادامه با معرفی کتابی «معنی هنر»، نوشته هربرت مید و ترجمه، نجف دریابندری، و اشاره‌ای به روند خلق آثار خود، گفت: خلق بعضی از آثار تا ۱۱ ماه طول کشیده و ساده‌ترین آنها حداقل ۱۳ ساعت زمان برده است.

ترویج فرهنگ صبر، سلامتی، انصاف و رزق حلال ضروری است

علی تن با اشاره به این که موضوع های صبر، سلامتی، انصاف و رزق حلال از مسائل روز هستند، گفت: ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مدارا، صبر و تحمل در فضای عمومی یک نیاز ضروری است و باید مطبوعات و رسانه‌ها بیشتر به این موضوع ها بپردازند، چرا که مسائل و معضلات امروز جامعه ما هستد.

وی در ادامه به انتقاد از هنرجویان پرداخت و گفت: خطاهای جزئی هنرجویان بیشتر در سطح تئوری هستند و این خیلی جای نگرانی نیست.هنرجویان مطالعه بیشتر در این حوزه می‌توانند مبانی تئوری خود را تقویت کنند.

در پایان این نشست با حضور بهزاد تیمورپور؛ سرپرست فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی و نصرالله افجه‌ای و علی تن از هنرجویان تقدیر شد و به سه هنرجوی منتخب که اثرشان در داوری مقام آورده بود، جوایزی اهدا شد.

unnamed

فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر