کد خبر: 391360 A

ایلنا: این روز‌ها گالری مژده میزبان تازه‌ترین نقاشی خط‌های بهرام حنفی است؛ آثاری که با خط شکسته در اندازه‌هایی که در شکسته نویسی کمتر سابقه دارند ارائه شده و توجه مخاطب را تا اندازه زیادی به خود جلب کرده زیرا هنرمند پتانسیل و انرژی موجود در خط شکسته را به شکلی مستقل روی بوم انعکاس داده است.

به گزارش ایلنا، بهرام حنفی در این نمایشگاه تعداد ۱۰ اثر نقاشی خط بدون عنوان با تکنیک اکریلیک بر روی بوم را در معرض تماشای عموم قرار داده است. او که شانزدهمین نمایشگاه انفرادیش را با فاصله‌ای چهار ساله از نمایشگاه قبلی‌اش برپا کرده معتقد است هر هنرمند باید حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد تا نمایشگاه جدیدی بگذارد.

بهرام حنفی درباره آثار تازه‌اش در این نمایشگاه گفت: کارهای تازه‌ام مشخصه‌های خاص خود را دارد که از جمله آن می‌توان به نوع خطی که در آن‌ها بکار گرفته‌ام اشاره کرد، این آثار با قلم شکسته یا خط شکسته کار شده و سعی کرده‌ام پتانسیل خط شکسته را بصورت بداهه نشان دهم.

او افزود: در این نمایشگاه خط را جدا از ادبیات و بدون وابستگی و با زبان شخصی خود با ایجاد بافت‌ها و فرم‌های مدنظرم تصویر کرده‌ام. کارهای تازه‌ام نسبت به نمایشگاه قبلی‌ام رنگی‌تر شده‌اند ضمن اینکه یکی از ویژگی‌های این آثار بکارگیری رنگ طلا در آن هاست. رنگ طلا با حجم زیادی در تابلو‌ها کار شده اما مخاطب تنها تلالویی از این رنگ را بصورت سه بعدی در کار می‌بیند و در هر زاویه که به اثر نگاه می‌کند قسمتی از آن راتماشا می‌کند.

نقاشی خط‌های وی شامل اشعار کلاسیک و نو می‌باشند، او ریتم مورد نظرش را با شعری که انتخاب می‌کند در ذهن می‌سازد و آن را روی بوم منعکس می‌کند. حنفی با حروف آهنگ ساخته و مخاطبان را دعوت می‌کند تا موسیقی که ساخته را به تماشا بنشینند. نیازی نیست که افراد اشعار و ابیاتی که وی در آثار بکار گرفته را در هر اثر دنبال کنند تنها کافی است که ریتم مورد نظر وی را در آثارش نظاره گر باشند.

او در این آثار بصورت بداهه کار کرده و برای هیچ یک از قبل اتود نزده است، حنفی در این رابطه گفت: «همه تلاش من در آثارم این است که خط به ادبیات وابستگی نداشته باشد تا پتانسیل و انرژی خود خط در کار‌ها دیده شود. چیزی که شما در این آثار می‌بینید خط کلاسیکی است که پر از انرژی و بسیار جاندار بصورت بداهه و با هیجاناتی آنی کار شده است.»

وی در آثارش از رنگ‌های مینیاتوری بویژه مینیاتورهای مکتب هرات که شامل رنگ‌های اصیل و خاص ایرانی است بهره گرفته است. رنگ‌هایی که به نام رنگ‌های ایرانی شناخته شده است مانند شنگرف، اخرا، لاجورد بیس رنگی کار‌هایش می‌باشد.

حنفی در مورد تکنیک آثارش که شبیه به تکنیک چاپ سیلک در عکاسی است گفت: این تکنیک ابداع خودم است، ابتدا رنگ را بصورت کامل برروی بوم می‌گذارم به گونه‌ای که تمام سطح بوم پوشیده می‌شود و خطی که می‌خواهم را می‌نویسم و می‌شورم جاهایی که نوشته شده زود خشک شده و مابقی فضا‌ها خیس است و آب آن را می‌شوید و می‌برد. این آثار شبیه به چاپ می‌ماند و بعد گرافیکی هم دارد. رنگ‌ها شبیه به چاپ افست بر روی هم قرار می‌گیرند و رنگ دیگری را بوجود می‌آورند.

بهرام حنفی متولد ۱۳۴۵ است. او فوق لیسانس پژوهش هنر دارد و مدرس دانشگاه است. حنفی کار‌شناس نسخه‌های خطی کاخ گلستان است و برگزاری ۱۶ نمایشگاه انفرادی و شرکت در بیش از پنجاه نمایشگاه گروهی را در کارنامه هنری خود دارد. آثار وی از حراج بونامز لندن تا همایش‌های جهانی در خوشنویسی شرکت داده شده است.

نمایشگاه نقاشی خط‌های بهرام حنفی تا هشتم مرداد ماه در گالری مژده برپا است و علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه یکشنبه تا پنج شنبه ساعات ۱۱ تا ۱۹ و جمعه‌ها ساعات ۱۶ تا ۲۰ در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان ۱۸ شرقی، پلاک۲۷، واحد یک دیدن نمایند.

IMG_891444

IMG_081000

نقاشی خط بهرام حنفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر