کد خبر: 381319 A

ایلنا: کتاب «تصرف عدوانی، داستانی درباره‌ی عشق» نوشته لنا آندرشون (نویسنده سوئدی) با ترجمه سعید مقدم توسط نشر مرکز منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «تصرف عدوانی» ششمین رمان لنا آندرشون (نویسنده و روزنامه‌نگار سوئدی است که یک عشق فلج کننده و مخرب را روایت می‌کند. عشقی که تمام روح و روان شخصیت زن داستان را مضمحل کرده و تا جایی او را دچار ضفف می‌کند که در برابر شریک احساسی خود نیز اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد.

موضوع این داستان شکافِ هراسناک بینِ اندیشه و زبان، اراده و بیانِ آن، اُمور واقعی و تخیّلی و چیزهایی است که در این شکاف‌ها پدید می‌آیند و رشد می‌کنند. از وقتی استر نیلسون در هجده سالگی دریافته بود که زندگی در نهایت، چیزی نیست جز دور کردنِ ملال و دلزدگی، به ابتکارِ خود ارزشِ زبان و تفکر را کشف کرده بود و از آن پس هرگز از زندگی ناخُشنود نبود و هیچ‌گاه احساسِ افسردگی نکرده بود؛ پیوسته در پِیِ رمزگشاییِ جهان و طبیعتِ انسان‌ها بود. از روزی که دریافت زبان و ایده‌ها مشغله و کارِ او خواهند بود، زندگیِ پُر‌هزینه را کنار گذاشت:  غذای‌ِ ارزان می‌خورد، ارزان سفر می‌کرد، هیچ‌گاه از بانکی وام نمی‌گرفت یا از کسی پول قرض نمی‌کرد و هرگز خود را در وضعیّت‌هایی قرار نمی‌داد که ناچار شود وقتش را صرفِ چیزِ دیگری جز خواندن، اندیشیدن، نوشتن و گفت‌وگو با دیگران کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

نیرو و شایستگی تحسین برمی‌انگیزد، نه عشق. شکنندگی‌ِ انسان است که عشق را پدید می‌آوَرَد. امّا شکنندگی کافی نیست. اتکا به خود و با فاصله به خود نگریستن باید آن را تکمیل کند. شکستگی‌ها موجب نرمی و ملایمت می‌شوند، امّا دیر یا زود، آن‌چه نرمی را بر‌می‌انگیزد، باعثِ پرخاشگری نیز می‌شود. ضعفِ مطلق به‌سببِ ناتوانیِ خود، به‌اندازه‌ی نیرویِ فولادین، عشق را غیرممکن می‌سازد.

«تصرف عدوانی، داستانی درباره‌ی عشق» در 176 صفحه و به قیمت 12500تومان توسط نشر مرکز منتشر شده است.

نشر مرکز کتاب «تصرف عدوانی، داستانی درباره‌ی عشق»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر