کد خبر: 323305 A

دیدار مسجدجامعی؛ صالحی‌امیری؛ عموزاده‌خلیلی و هیات همراه از کتابفروشی‌های تهران؛

ایلنا: روز سر زدن به کتاب‌فروشی‌ها که دومین سال است با فراخوان احمد مسجدجامعی شکل می‌گیرد؛ از صبح امروز (پنجشنبه 28 آبان) حال و هوای متفاوتی را به کتاب‌فروشی‌ها بخشیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد مسجدجامعی از صبح امروز (28 آبان) با همراهی جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و هنرمندانی همچون لوریس چکناواریان، علیرضا تابش، فریدون عموزاده خلیلی، رجبعلی خسروآبادی، اسدالله امرایی، رضا صالحی امیری، محمود آموزگار، نادر قدیانی، توکل صدیق، فرزین ضرغامی و جمعی از انجمن پیشکسوتان مطبوعات به کتابفروشی‌های شهر تهران سر زدند.

این گروه امروز از کتابفروشی‌های مهرگان، لارستان، انتشارات علمی فرهنگی، خانه فرهنگ گویا، چشمه، رود، نشر نی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، کتابفروشی هنوز و اساطیر تاکنون بازدید کرده‌اند.

در بخشی از این مراسم و در فروشگاه انتشارات علمی فرهنگی ضمن رونمایی از اولین شماره مجله پرنده آبی علیرضا تابش؛ خبر انعقاد تفاهم‌نامه بین انتشارات علمی فرهنگی و انتشارات بنیاد سینمایی فارابی را به رسانه‌ها اعلام کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه تا نمایشگاه سال 95 مستندات مهمی از اسناد سینمایی که می‌تواند در روند آکادمیک سینمای ایران تاثیرگذار باشد؛ منتشر خواهد شد.

صالحی‌امیری نیز با اعلام اینکه تا به حال 43 اثر میراث مکتوب ایران ثبت ملی شده است، گفت: غیر از این 43 اثر چهار اثر نیز ثبت منطقه‌ای و 7 اثر ثبت جهانی شده‌اند. علاوه بر اینها دو اثر کلیات سعدی و مسائل‌الممالک هم توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: به دلیل محدودیت در اعلام برای ثبت جهانی بسیاری از آثار را به صورت مشترک با کشورهای هم‌فرهنگ به ثبت خواهیم رساند به عنوان مثال مذاکراتی با کشور ترکیه داشتیم تا مثنوی معنوی مشترکاً توسط ایران و ترکیه ثبت جهانی شود. متاسفانه دو دهه است که نسبت به چنین مسائلی غفلت داشته‌ایم و عقب افتاده‌ایم اما در حال حاضر با جدیت و سرعت مشغول پیگیری هستیم و همین امروز ایران 43 اثر را در لیست ثبت جهانی دارد که بیشترین آمار در میان کشورهاست.

در ادامه مسیر و با مراجعه به خانه فرهنگ گویا؛ احمد مسجدجامعی اشاره به تغییرات این محیط کرد و گفت: مسئولین خانه فرهنگ گویا در صدد هستند تا در طبقه بالا گالری مقبولی را احداث کرده و چاپخانه انتشارات را نیز به جنب این فروشگاه منتقل کنند. در پژوهشگاه فرهنگ و مطالعات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز متصدی مربوطه ضمن تاکید بر اینکه در این فروشگاه تنها کتاب‌های این نشر ارائه می‌شود؛ دو کتاب زبان‌شناسی تاریخی و داستان‌های برای فکر کردن را از پرفروش‌ترین کتاب‌های فروشگاه دانست. بعد از مراجعه به نشر ثالث و سپس کتابفروشی اساطیر مسجد جامعی به افتتاح این کتابفروشی در سال گذشته و همزمان با روز کتاب‌گردی اشاره کرده و در ادامه نیز صالحی امیری توضیحاتی درباره کتاب قانون کتاب ارائه داد و مسائلی را درباره نحوه اجرای قوانین حوزه کتاب در کشور بیان کرد.

به گفته احمد مسجدجامعی، رئیس کتابخانه ملی خبر از برنامه‌ریزی برای احداث موزه‌ای با زیربنای هزار متر برای اهل قلم خبر داده است. براساس طرح مربوطه موزه که با نام موزه اهل قلم شناخته خواهد شد فضاهای کوچک اما متراکم و به‌هم پیوسته‌ای احتمالاً در محوطه کتابخانه ملی ساخته می‌شود.

مراسم روز کتابگردی همچنان ادامه دارد و کتاب‌فروشی‌ها منتظر ورود عضو شورای شهر و همراهان هستند.

نشر شباویز مقصد بعدی کتابگردان بود که با جلسات هفتگی نویسندگان و تصویرگران آنها همزمان شده بود. در این جلسه که به گفته خلعتبری (مدیر نشر شباوزیر) 16، 17 سال است هر پنجشنبه بدون وقفه برگزار می‌شود؛ نویسندگان و تصویرگران به نقد کتاب می‌پردازند.

این نویسندگان و تصویرگران حضور احمد مسجدجامعی را بهانه‌ای دیدند که بخشی از دغدغه‌های خود را با او مطرح کنند. مسجدجامعی نیز در پاسخ به درخواست‌ها و پرسش‌های آنها گفت: من معاون فرهنگی وزیر ارشاد یا رئیس اتحادیه نیستم و تنها به عنوان یک فعال و علاقه‌مند به فرهنگ تلاش دارم ارتباط اهالی فرهنگ و جامعه را حفظ کنم. خوشبختانه نمایندگانی از وزارت ارشاد حضور دارند که صحبت‌های شما را می‌شنوند.

در ادامه گفت‌وگو در نشر شباویز؛ مدیر این نشر از انتشار کتاب پسری که گم شد نوشته عباس قدیر محسنی به زبان ترکی استانبولی خبر داد و گفت: این کتاب که فارسی آن توسط توسط نشر شباویز منتشر شده؛ توسط نشر دانشگاه آنکارا به زبان ترکی و استانبولی نیز در دسترس است.

همچنین دو نویسنده و شاعر نوجوان به نام‌های المیرا اسمی و سارا خندان در حضور مسجدجامعی به شعرخوانی و قصه‌خوانی پرداختند.

مسجدجامعی در پایان دیدار با نشر شباویز گفت: یکی از نکات مثبت نشر شباویز و خانم خلعتبری این است که راه را برای تازه‌کاران نیز بازمی‌کند و خیلی‌ها کارشان را از همین نشر شروع کردند.

در ادامه مسجدجامعی و هیات کتاب‌گردان به گشت و گذار در کتابفروشی‌های راسته انقلاب پرداختند و با سر زدن به پاساژ بازار کتاب ایران، بازارچه کتاب، نشر قدیانی، نشر محراب قلم اختران، ققنوس، خوارزمی و بخش وسیعی از کتابفروشی‌های این منطقه ضمن شنیدن دغدغه های آنها این روز را تبریک گفتند.

فروشگاه کتابخانه ایران و اندیشه به عنوان تنهاترین فروشگاهی که کتاب‌های اورجینال خارجی را ارائه می‌دهد نیز یکی دیگر از این محل‌های مورد بازدید بود که به گفته متصدی آن بیشتر مراجعانشان دانشجویان و دانشگاهیان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در ادامه این بازدیدها سومین کتاب‌شهر در تهران با حضور مسجدجامعی افتتاح شد.

این فروشگاه به صورت شرکت سهامی عام اداره می‌شود و سازمان تبلیغات اسلامی اصلی‌ترین سهامدار آن به شمار می‌آید.

یکی از نکات حاشیه‌ای و جالب این بازدیدها سوالات مسجدجامعی پیرامون خرید و فروش پروپزال و پایان‌نامه در راستای انقلاب بود که با واکنش های جالبی همراه می‌شد.

به عنوان مثال یکی از این فروشندگان وقتی مسجدجامعی قیمت یک پروپزال در حوزه شهرسازی را از او پرسید صراحتاً اعلام کرد به راحتی می‌توانید از طریق ما چنین مطالبی را تهیه کنید که اساساً تمامی سران نظام از این راه استفاده کرده‌اند.

یا مورد دیگر شخصی بود که وقتی با این سوال مسجدجامعی مواجه شد که چرا چنین کاری می‌کنید پاسخ داد: شما امکان کار در کارخانه و بیمه را برای ما مهیا کنید من حتی در کارخانه سیمان هم مشغول کار خواهم شد.

در ادامه بازدیدکنندگان علاوه بر انتشارات آگاه، انتشارات چاپخش، دفتر نشر فرهنگ اسلامی به بانک صادرات شعبه انقلاب که به نوعی بانک ویژه ناشرین است و 90 درصد حساب‌های ناشران در آن قرار دارد، سرزدند و در مورد یارانه ها و ارائه تسهیلات وام به صنعت نشر مطالبی را مطرح کردند.

یکی از متصدیان کتابفروشی در شرکت سهامی نشر از مسجدجامعی پرسید آیا راهی برای تسهیل ارائه خدمات کتابفروشی در شهر جدید اندیشه مهیا می‌شود که مسجدجامعی این مسئله را مرتبط با شهرداری آن منطقه دانست و اظهار داشت: موضوع اماکن مسکونی و تجاری برای استفاده کتابفروشی‌ها در شهر تهران حل شده است اما سایر حوزه‌ها باید بر طبق قوانین شهرداری منطقه خود عمل کند.

 در این مراسم؛ معاون اجتماعی وزارت کار و جمعی از نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند.

همچنین سبدعباس صالحی طی تماسی تلفنی از مشهد اعلام کرد ضمن سر زدن به بازارچه امام مشهد و کتابفروشان مشهد روز کتابگردی را به مدیرعامل انتشارات امام تبریک گفته است.

احمد مسجدجامعی روز کتابگردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر

string(31) "Thu, 27 Feb 2020 11:53:52 +0000"