کد خبر: 316100 A

ایلنا: کارگردان نمایش «کرگدن» گفت: نمایش‌نامه قرار است این‌بار در ذهن من به عنوان فردی که در جهان سوم زندگی می‌کند شکل بگیرد و اجرا شود.

ملکی‌جو که پیش از این نمایش «مسخ» نوشته فرانتس کافکا را در سالن حافظ به صحنه برد، درباره تجربه جدید خود به خبرنگار ایلنا گفت: آنچه برای نمایش «کرگدن» درنظر گرفته شده و در حال رسیدن به آن هستیم مسلما با ذهنیت گذشته من و گروه تفاوت اساسی ندارد و در همان جهت حرکت می‌کند؛ اما یک تفاوت مهم وجود دارد و این‌بار متن وجود دارد و وفادار به دیالوگ‌ها پیش می‌رویم.

او افزود: کار سمت و سوی موضوعی پیدا کرده اما در مسیر جریان اجراگری که همواره در ذهن داشتم حرکت می‌کند.

این کارگردان خاطرنشان کرد: نمایش‌نامه «کرگدن» متنی شناخته شده در سراسر جهان است و بارها در ایران و جهان روی صحنه اجرا شده اما کار ما از تئاتر ابزورد به سوی تئاتری که هویت خود را در جهان دیگری جستجو می‌کند پیش می‌رود. نمایش «کردگدن» قرار است این‌بار در ذهن من به عنوان فردی که در جهان سوم زندگی می‌کند شکل بگیرد و اجرا شود. به نوعی می‌توان گفت روح این زمانه در کار وجود دارد.

ملکی‌جو درباره تفاوت دیگر اجرا و متن توضیح داد و گفت: یکی دیگر از تفاوت‌های موجود میان نمایش ما و متن اینجاست که شخصیت‌های نمایش‌نامه چیزی حدود 15 کارکتر را شامل می‌شود اما در نمایش ما با حدود 30 بازیگر مواجه خواهیم شد که یکی از تمرین‌های فرمال کار من به حساب می‌آید.

کارگردان نمایش «سفید برفی و هفت کوتوله» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مانند نمایش‌های قبلی گروه با میزانی بزرگنمایی در شخصیت‌ها و اِلمان‌های موجود در صحنه‌ مواجه هستیم یا خیر؟ اظهار کرد: اتفاق‌های رخ داده در تجربه‌های گذشته گروه مانند بزرگنمایی در شخصیت‌ها و صحنه کاملا در جهت زیبایی‌شناسی کار و انتقال حسی خاص - مثل کوچک بودن - صورت گرفت. اینطور نبود که قصد خودنمایی داشته باشیم و تمهیدی کاملا نشانه‌شناسانه در کار بود.

او ادامه داد: بنابراین اگر چنین تمهیدهایی برای انتقال بهتر مفاهیم در نمایش «کرگدن» کمک کند قطعا استفاده خواهیم کرد و تقریبا می‌توان  گفت چنین چیزی رخ داده و مجسمه‌هایی در نمایش استفاده می‌شود.

ملکی‌جو همچنین درباره گروه بازیگران این نمایش که قرار است ماه‌های پایانی سال 94 در سالن استاد ناظرزاده کرمانی اجرا شود نیز توضیح داد و گفت: در این اجرا گروه بازیگران قبلی به همراه تعدادی بازیگر شناخته شده با من همراهی می‌کنند. نورالدین حیدری ماهر به عنوان تهیه‌کننده، فرشاد فزونی به عنوان آهنگساز و حضور ایمان آخوندی یزدی در مقام دستیار کارگردان قطعی است.

این کارگردان در پایان از مسئولان سالن محراب و ابراهیم گله‌دارزاده که شرایط تمرین را برای گروه نمایش فراهم کردند قدردانی کرد.

نصیر ملکی‌جو تجربه کارگردانی نمایش‌هایی چون «سفید برفی و هفت کوتوله»،‌ «نان» و «مسخ» را در کارنامه دارد که هر سه نمایش با استقبال تماشاگران مواجه شدند.

جهان ذهن مجسمه سفید برفی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا

string(31) "Tue, 07 Apr 2020 08:16:31 +0000"