سرخط خبرها:
کد خبر: 301437 A

ایلنا: جزییات برنامه‌های هفته فرهنگی تهران و مسکو اعلام شد. با مشارکت انتشارت لمقتن فرانسه رمان‌ها و داستان‌های مرتبط با شهر تهران به زبان فرانسه ترجمه شده و در پاریس و در هفته فرهنگی تهران-پاریس عرضه خواهد شد.

به گزارش ایلنا؛ نشست خبری سیدمجید حسینی (رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته‌های فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیر عامل موسسه نشر شهر) عصر دیروز (هشتم شهریور) با حضور بیش از ۳۰ خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب در سالن کنفرانس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

حسینی در ابتدای این نشست با اشاره به اساسنامه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: این سازمان مسئولیت توسعه تصویر فرهنگی تهران در پهنه بین‌الملل را برعهده دارد و باید طبق اساسنامه، تهران را به عنوان یک کلانشهر ویژه به گردشگران و مردم دنیا نشان دهد.

وی افزود: تهران طی دهه اخیر در تمامی حوزه‌ها از جمله فرهنگ تغییر بسیاری داشته و به گواه آمار مسئولان برج میلاد، مردم دنیا و گردشگرانی که به تهران سفر می‌کنند نسبت به تحولات این کلانشهر، شگفت زده شده‌اند.

باید از کیفیت جمعیتی مناسب تهران استفاده کنیم

مدیرعامل موسسه نشر شهر با اشاره به نسبت خاص جمعیتی شهر تهران در سال‌های آینده گفت: در حال حاضر از هر ۵ تهرانی، سه نفر امکان کار کردن دارند که این رقم طی ۲۰ تا ۳۰ سال آینده به ۱. ۵ نفر از ۵ نفر خواهد رسید. باید با استفاده از کیفیت بالای جمعیتی شهر تهران، تصویر اجتماعی و فرهنگی پایتخت ایران را مانند کشور ترکیه بهبود بخشیده و در سطح بین الملل مطرح کنیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته‌های فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: امسال ما همکاری با سایر نهاد‌ها از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم و... را دستور کار قرار داده‌ایم و قرار است هفته‌های فرهنگی تهران در سطح بین‌الملل یکی هفته آینده در مسکو و دیگری بهمن ماه در پاریس برگزار شود که هفته فرهنگی تهران-پاریس برای اولین بار در ۳۷ سال گذشته اتفاق می‌افتد.

حسینی ادامه داد: هفته فرهنگی تهران-مسکو به پیشنهاد و دعوت وزارت ارشاد همزمان با حضور ایران در نمایشگاه کتاب مسکو خواهد بود و برای آن برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده است.

جزییات هفته تهران-مسکو؛ سیمای فرهنگی دو پایتخت

وی در ادامه جزییات برنامه‌های فرهنگی تهران در مسکو که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود را با شعار «سیمای فرهنگی دو پایتخت» تشریح کرد.

طبق این برنامه، پنج شنبه ۱۲ شهریور عصر شعر تهران با حضور گروس عبدالملکیان، فاضل نظری، یولتاق صادق و افشین یداللهی در سالن A نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو برگزار خواهد شد. در دومین نشست، روز جمعه عصر فرهنگ و هنر تهران با حضور محمود صلای (رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) و شهرام گیل آبادی (رئیس مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین الملل شهرداری تهران) و در سومین نشست، عصر شاهنامه با حضور میرجلال الدین کزازی اجرا خواهد شد.

در چهارمین نشست هم روز یکشنبه عصر داستان تهران با حضور  هوشنگ مرادی کرمانی، مینا فرشیدنیک دبیر جایزه داستان تهران و همچنین با قرائت داستان‌های برگزیده دوره اول جایزه داستان تهران برگزار خواهد شد.

در بخش میدانی، نمایش‌هایی به زبان انگلیسی توسط گروه راگا به سرپرستی علی ربیعی در ساعت ۱۲، موسیقی وزیری توسط کیوان ساکت و محمد معتمدی در ساعت ۱۴ و نقالی شاهنامه‌ای و نقالی تهران توسط بهاره جهاندوست ساعت ۱۶ در سالن اصلی نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو برگزار خواهد شد.

همچنین هر روز از ساعت ۹ تا ۱۸ نمایشگاه عکس تهران با توضیحاتی به زبان روسی و همچنین نمایشگاه کاریکاتور تهران، منتخب بهترین کاریکاتورهای چاپ شده در کتب ایرانی برپا خواهد بود. در غرفه ایران که می‌ه‌مان ویژه نمایشگاه است، بخشی به نام تهران تدارک دیده شده که ماکت‌هایی از شهر تهران در آن به نمایش درمی‌آید.

سیدمجید حسینی در ادامه با اشاره به توافقنامه فرهنگی دپارتمان فرهنگی شهرداری مسکو و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: این برنامه، سرآغاز برنامه‌های فرهنگی متقابل میان پایتخت دو کشور ایران و روسیه است. طی این توافقنامه، شهروندان هر دو کشور با شعرا و بزرگان فرهنگی یکدیگر آشنا خواهند شد.

وی افزود: شب شاهنامه در مسکو و شب الکساندر سولژنستین در تهران از جمله این برنامه هاست. همچنین با مشارکت جامعه المصطفی شهر قم، با مراکز دینی کشور روسیه ارتباط برقرار خواهیم کرد.

سیدمجید حسینی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در رابطه با کتاب‌های ترجمه شده به زبان روسی گفت: کتاب تهران دیدنی که نمایش دهنده سه نسل شهر تهران است، به سه زبان روسی، فارسی و انگلیسی ارائه خواهد شد. در این کتاب به صورت پاپ‌آپ، از مرقد شاه عبدالعظیم و بناهایی ماندگار قاجاریه تا اماکن دوره قبل از انقلاب همچون میدان آزادی و همچنین بناهای جدید و مدرن شهر تهران از جمله برج میلاد و پردیس سینمایی ملت معرفی شده‌اند.

وی افزود: ۳۰ هزار عکس سه بعدی تهران نیز با ترجمه‌های روسی و انگلیسی به همراه عینک مخصوص برای مخاطبان غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو تدارک دیده شده است.

حسینی در پایان بخش اول نشست خبری خود، از ارائه محصولات فرهنگی با محوریت آشنایی با تهران، آشنایی با فرهنگ ایرانی-اسلامی و همچنین آشنایی با انقلاب اسلامی ایران با مشارکت رایزن فرهنگی ایران در مسکو و دفتر نهاد مقام معظم رهبری در کشور روسیه خبر داد.

هفته تهران پاریس اولین بار بعد از انقلاب اتفاق می‌افتد

بخش دوم این نشست به تشریح جزییات برنامه‌های هفته فرهنگی تهران در پاریس اختصاص داشت.

رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته‌های فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: از آنجا که نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس اول و دوم فروردین برگزار خواهد شد، تصمیم گرفتیم هفته فرهنگی تهران-پاریس را در اواسط بهمن ماه برگزار کنیم.

وی با اشاره به جزییاتی درباره برنامه‌های هفته تهران در پاریس اضافه کرد: در این هفته به دعوت و پیشنهاد سفیر ایران در پاریس، ۵ مجموعه برنامه خواهیم داشت. در حوزه کتاب با مشارکت موسسه نشر شهر، در حوزه فیلم با عنوان شب سینمای تهران با مشارکت بزرگان سینمای ایران، در حوزه موسیقی با اجرای موسیقی سنتی ایرانی، در حوزه عکس با نمایش برگزیدگان مسابقات عکاسی تهران، و در حوزه دانشگاهی با همکاری وزارت علوم برنامه‌های زنده، غرفه‌های فرهنگی و برنامه‌های متنوعی تدارک دیده‌ایم.

برگزاری همایش ایران‌شناسی در کاخ تروکادرو پاریس

حسینی اضافه کرد: در کنار این برنامه‌ها، شب شعر و داستان تهران نیز در کاخ تروکادرو پاریس برگزار می‌شود. نمایشگاه‌های عکس، کاریکاتور و هنرهای تجسمی نیز با مشارکت سازمان زیباسازی شهر تهران خواهیم داشت. همایش ایران‌شناسی با حضور اساتید بزرگ ایران‌شناس مستقر در فرانسه نیز از دیگر برنامه‌های هفتگی فرهنگی تهران در پاریس است.

مدیرعامل موسسه نشر شهر در ادامه با اشاره به تبادل محصولات فرهنگی میان دو کشور گفت: با مشارکت انتشارت لمقتن فرانسه رمان‌ها و داستان‌های مرتبط با شهر تهران به زبان فرانسه ترجمه شده و در پاریس و در هفته فرهنگی تهران-پاریس عرضه خواهد شد.

حسینی در پایان در پاسخ به سوالی درباره ملاک انتخاب افراد و آثاری که در این هفته‌های فرهنگی عرضه خواهند شد، تاکید کرد: اولین ملاک جذابیت است. تیم متخصصی در وزارت ارشاد نیازهای مخاطبان بین المللی را بررسی کرده و پیشنهادات را رد یا تایید می‌کنند. همچنین ۶۰ تا ۷۰ درصد نقش شهر تهران را در این محصولات در نظر گرفته‌ایم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته‌های فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان گفت: به امید خدا با قطعی شدن نام افراد و جزییات بیشتر برنامه‌ها، مشروح برنامه‌های هفته فرهنگی تهران در پاریس که اواسط بهمن سال جاری برگزار خواهد شد را در آینده نزدیک به اطلاع می‌رسانیم.

هفته فرهنگی تهران و مسکو  ۱۱ تا ۱۵ شهریور همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو برگزار می‌شود.

بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب مسکو جزییات برنامه‌های هفته فرهنگی تهران و مسکو
نرم افزار موبایل ایلنا