کد خبر: 297938 A

ازسوی حداد عادل؛

ایلنا: نشست خبری حداد عادل رئیس بنیاد سعدی امروز صبح 26 مرداد ماه در محل بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در این نشست حداد عادل با اشاره به هشتاد و دومین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی گفت:  همانطور که می‌دانید این دوره از دو هفته پیش در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده است که 210 نفر از 37 کشور جهان به ایران سفر  کردند. کشورهایی همچون روسیه، ارمنستان، ایتالیا، آلمان، اوکراین، پاکستان، افغانستان، مصر، هند، ترکیه، قزاقستان، بنگلادش، سنگال، سنگاپور،‌ مجارستان، بلغارستان، پرتغال‌، صربستان، کره جنوبی، سوئد و امریکا. از همه این کشورها فارسی آموزان به ایران آمدند تا در یک دوره یک ماهه شرکت کنند.

او ادامه داد: بیشتر آنها در رشته ادبیات و عده‌ای در رشته ا یران‌شناسی، شرق شناسی و یا علوم سیاسی تحصیل می‌کنند. اکثر این دانش جویان در دوره کارشناسی ارشد هستند و تعداد کمی دوره دکتری را می‌گذرانند.

رئیس بنیاد سعدی افزود: این گروه‌ها را در 5 سطح به اعتبار تسلط بر زبان فارسی تفکیک کرده‌ایم. در هر کلاس بین 17 تا 20 نفر دانشجو داریم موضوعات درسی این دانشجویان شامل مهارت‌های گفتن، شنیدن، خواندن و نوشتن است. بنیاد سعدی بعد از دو سال که از آغاز کارش می‌گذرد توانسته در معاونت آموزش و پژوهش موفق به تالیف کتاب‌هایی براساس آموزش نظریات علمی برای خارجیان علاقه‌مند به یادگیری زبان فارسی هستند، شده است.

حداد عادل ادامه داد: یکی از این کتاب ها،‌کتاب آموزش کاربردی واژه است که در 5 جلد تالیف شده است کتاب بعدی لذت خواندن است که یک مجموعه سه جلدی است و کتاب ایران‌شناسی که با همکاری بنیاد ایران‌شناسی تالیف شده است باید بگویم تالیف این کتاب‌ها همچنان ادامه دارد. این اولین بار است که در آموزش این دوره‌ها از کتاب‌های تالیف شده خود بنیاد سعدی استفاده می‌شود.

رئیس بنیاد سعدی با بیان اینکه 10 نفر از 210 نفر شرکت‌کنندگان خارجی خودشان استاد زبان فارسی هستند؛ گفت:  این اساتید در این دوره شرکت کردند و برای اولین بار است که این دوره در تهران برگزار می‌شود سال‌های قبل این دوره‌ها در دانشگاه امام خمینی قزوین برگزار می‌شد که امسال ترجیح دادیم  در تهران برگزار شود. آن هم به این دلیل که دانشجویان به جز آموزش زبان فارسی با واقعیت‌های ایران هم آشنا شوند.

او با اشاره به کارهای فوق برنامه که برای این دانشجویان تدارک دیده شده است؛ ادامه داد: کاشت نهال در پارک قیطریه، بازدید از بنیاد ایران شناسی، بازدید از مجموعه جماران،‌ تماشای یک فیلم سینمایی، زیارت امام راحل، بازدید از موزه دفاع مقدس، آشنایی با هنر و موسیقی و خوش‌نویسی ایرانی، بازدید از کتابخانه ملی، بازدید از کاخ موزه سعدآباد، بازدید از مجموعه آزادی، بازدید از بازار تهران و همچنین بازدید از دانشگاه علامه طباطبایی از جمله برنامه‌هایی است که برای این دانشجویان تدارک دیده شده است.

او در پایان صحبت‌های خود روز خبرنگار را تبریک گفت و  ادامه داد: در دو سال گذشته  از همکاری همه شما خبرنگاران بهره‌مند بودیم. امروز احساس می‌کنیم بسیاری از مردم جامعه ما بنیاد سعدی را می‌شناسند. کسانی که نمی‌دانند بنیاد سعدی چه می‌کند فکر می‌کنند که این بنیاد برای تحقیق و تفحص در آثار سعدی بنا نهاده شده است اما شما با کار رسانه‌ای خود رسالت اصلی بنیاد سعدی را که آموزش زبان فارسی برای جهانیان است را نشان دادید. به دلیل مشکلات اقتصادی ‌آنقدر برنامه داریم و دست و بال‌مان تا حدودی بسته است اما دولت هر اندازه‌ای که به ما بودجه داده سعی کردیم آن را به بهترین شکل استفاده کنیم. امیدواریم در بنیاد سعدی  بتوانیم افتخار آموزش زبان فارسی به خارجیان را افزایش دهیم.

حداد عادل بنیاد سعدی
نرم افزار موبایل ایلنا