کد خبر: 281837 A

ایلنا: سرپرست کوارتت زهی اروند می‌گوید: اجرای موسیقی به معنای واقعی کلمه بود شاید اصلی ترین هدف اروند باشد. تمام آنچه که اروند بر پایه آن بنا شد؛ اجرای دقیق و درست موسیقی با برنامه‌ی مدون و بلندمدت بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ کوارتت زهی اروند در سال 90 با هدف گسترش موسیقی کلاسیک در ایران و ارائه یکی از برجسته‌ترین آنسامبل‌های موسیقی مجلسی (کوارتت زهی)، که بزرگترین آهنگسازان جهان از اواخر سده 18 میلادی تاکنون آثار درخشانی برای آن نوشته‌اند، پایه‌گذاری شده است.

امیر باورچی (ویولن اوّل)، آوا شادمانی (ویولن دوم)، بابک کوهستانی (ویولا)، و آیدین احمدی‌نژاد (ویولنسل) نوازندگان کوارتت زهی اروند هستند.

اما این روزها؛ اروند مشغول تمرین برای اجرای جدیدترین برنامه‌ی خود است. نکته‌ای که در تمرین‌ کوارتت اروند قابل توجه است؛ کار گروه و شورایی آنهاست. در اروند هیچکس رئیس نیست و همه‌ی مسائل به صورت پیشنهاد به شور گذاشته می‌شود و در نهایت گروه است که برای تک‌تک نت‌های نواخته شده تصمیم می‌گیرد.

ستاره بهشتی (نوازنده ویولا و استاد دانشگاه) درباره همکاری با این کوارتت می‌گوید: همواره علاقمندان موسیقی مجلسی یکدیگر را پیدا می‌کنند و اجرا در کنسرت اروند افتخاری‌ست که نسیب من شده و من از لحظه لحظه‌ی تمرین با این گروه فوق‌العاده لذت می‌برم. این کوارتت سال 88 بود که بر اثر همکاری من، آقای احمدی‌نژاد و چند نفر از دانشجویان ویژه دانشگاه تهران؛ جرقه‌ی تشکیلش خورده شد و از همان زمان آقای کوهستانی نیز به اجرای موسیقی مجلسی بسیار علاقه نشان می‌دادند. بسیار خوشحالم که تمام این اتفاقات منجر به کوارتت اروند با این شکل و فرم شده است.

در ادامه گفت‌وگو با امیر باورچی (سرپرست کوارتت و نوازنده ویولن) درباره فعالیت‌های کوارتت زهی اروند از گذشته تاکنون و همچنین برنامه‌های آینده این کوارتت را می‌خوانید.

کوارتت زهی اروند

 کوارتت زهی اروند شاید یکی از تنها کوارتت‌ زهی‌های فعال کشور باشد که در طی این سال‌ها فعالیت جدی و مستمر خود را در حوزه اجرای موسیقی کلاسیک انجام داده است. اروند با چه نگاهی فعالیت خود را آغاز کرده و قرار است به چه اهدافی برسد؟

شاید نتوانم درباره این مسئله حرف خاصی بزنم. اتفاقی که ما به دنبال آن بودیم؛ اجرای موسیقی به معنای واقعی کلمه بود. ممکن است این مسئله ساده به نظر برسد اما واقعا تمام آنچه که اروند بر پایه آن بنا شد؛ اجرای دقیق و درست موسیقی با برنامه‌ی مدون و بلندمدت بود. ما به هیچگاه به دنبال تشکیل یک کوارتت به اسم نبودیم و فعالیت جدی را در این حوزه درنظر گرفتیم.

ما در حدی که توان‌مان بود سبک‌های مختلف موسیقایی را بنوازیم البته همواره این مسئله را درنظر داشتیم که صرفا هدفمان برگزاری کنسرت نباشد. قطعا برگزاری کنسرت اتفاق خوبی‌ست اما مد شده که صرفا یک کنسرت با هرکیفیتی برگزار شود و به سراغ اجرای بعدی بروند. اروند در تلاش است تا در حد و اندازه‌ی خودش؛ موسیقی با کیفیت ارائه کند.

آیا اروند از ابتدا قرار بود رپرتوار دوره‌ی مشخصی را اجرا کند؟ برنامه‌های اروند برای اجرای رپرتوار موسیقی‌های معاصر چیست؟

خیر. اروند قرار نبود که موسیقی دوره‌ی خاصی را اجرا کند اما طبیعی‌ست که به دلیل مسائل آموزشی آنسامبل، معمولا از دوره کلاسیک اجرای موسیقی آغاز می‌شود. ما از این دوره کار را آغاز کردیم که لزوما همه‌ی آن ها هم تبدیل به برگزاری کنسرت نشده است. رپرتواری که توسط اروند اجرا می‌شود قطعا شامل آثار معاصر نیز خواهد شد ولی روند  طی شده اصلا به این صورت نبوده که از موسیقی دوره کلاسیک به حال برسیم.

کوارتت زهی اروند

شرایطی که در فضای کار گروهی در ایران قابل مشاهده است؛ مشخص می‌کند که بسیاری از گروه‌ها به سرعت از هم می پاشند و از طرف دیگر عدم حمایت دولتی از گروه‌هایی که موسیقی کلاسیک اجرا می‌کنند؛ کار را برای این دسته از گروه ها که مخاطبان محدود نیز دارند سخت‌تر می‌کند. چه چیزی تا امروز اروند را سرپا نگه‌ داشته است؟

فکر می‌کنم هدف مشترک اعضای گروه؛ اولین و مهمترین عاملی بوده که ما را تا امروز سرپا نگه داشته است وگرنه بدون شک تا امروز به دلایل مختلف باید از هم جدا می‌شدیم. این مشکلات همواره درباره اجاره سالن و مسائل مجوز و ... وجود داشته که امیدوارم روزی شرایط بهبود یابد و گروه‌ها نیز در شرایط بهتری بتوانند فعالیت کنند. اما به‌طور کلی مشکلات نباید مانع فعالیت شود؛ در هر حال باید با شرایط کنار آمد و آنچه در توان است را ارائه کرد.

تمرینات کوارتت به چه صورت انجام می‌شود؟ آیا کوارتت اروند تمرینات مداوم دارد و تمام تمرینات منجر به برگزاری کنسرت می‌شود یا برخی از آن‌ها صرفا تجربه‌های اجرایی آنسامبل است؟ 

بله کوارتت تمرین مداوم دارد اما لزوما تمام تمریناتمان خروجی کنسرت را ندارد. البته در نهایت به اجرای کنسرت یا ضبط آلبوم فکر می‌کنیم اما لزوما همه‌ی تمرینات‌مان تا امروز منجر به برگزاری کنسرت نشده است. اولین اتفاقی که باعث شد دور هم جمع شویم؛ دوست داشتن موسیقی بوده و همین مسئله فعالیت‌های اروند را زنده نگه می‌دارد.

ستاره بهشتی

درباره رپرتوار جدیدترین کنسرت اروند و فضای آن بگویید.  

کوارتت زهی اروند پنج‌شنبه، 21خردادماه از ساعت 9 شب در تالار رودکی روی صحنه می‌رود. در این برنامه کهCrisantemi  نام دارد، آثاری را از آهنگ‌سازان قرن نوزدهم اجرا می‌شود.

خانم ستاره بهشتی (نوازنده‌ ویولا و استاد دانشگاه تهران) در اجرای «کویینتت زهی شماره‌ی 2» اثر فلیکس مندلسون، آهنگساز شهیر آلمانی، به‌عنوان نوازنده‌ی مهمان به ما می‌پیوندند. البته ما همیشه در نظر داشتیم که ایشان به ما بپیوندند و خوشحالیم که این بار به عنوان میهمان ما را همراهی می‌کنند.

دیگر اثر اجرایی در این برنامه، قطعه‌ی«کریسانتِمی» اثر جاکوموپوچّینی، آهنگساز ایتالیایی است که در واقع نوعی سوگ‌ آهنگ (Elegy) به حساب می‌آید. نوازندگان اروند این قطعه را به یاد علیرضاخورشیدفر، نوازنده‌ی فقید کنترباس، اجرا می‌کنند.

در این کنسرت هم‌چنین «کوارتت زهی شماره‌ی 2» اثر الکساندر برودین، (آهنگ‌ساز و شیمیدان روسی) نیز نواخته می‌شود.

کوارتت زهی اروند

امیر باورچی کوارتت زهی اروند آیدین احمدی‌نژاد بابک کوهستانی ستاره بهشتی آوا شادمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر

string(31) "Thu, 27 Feb 2020 11:45:22 +0000"