کد خبر: 278756 A

در گفتگو با ایلنا اعلام شد:

ایلنا: محمدرضا مقدسیان مستندساز که مدتی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود؛ درگذشت. وی در طول حیات خود بیش از ۳۵ فیلم مستند و مجموعه تلویزیونی را کارگردانی کرده بود.

 ابراهیم مختاری رئیس هیات مدیره خانه سینما در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ با اعلام این مطلب افزود: محمدرضا مقدسیان از ماه‌ها قبل به دلیل مشکللات تنفسی و بیماری ریه و همچنین بیماری کلیه و عفونت داخلی در بیمارستان تخصصی تهران بستری بود و دقایقی پیش درگذشت.

محمدرضا مقدسیان از مستند سازان پیشکسوت بود که متولد سال ۱۳۲۶ در تهران است که اولین کار پژوهشی خود در حوزهٔ سینمای مستند را با راهنمایی زنده یاد «فریدون رهنما» شاعر و سینماگر، به زندگی کولی‌های ایران اختصاص می‌دهد و در ادامه، کار روی فیلم مستند «خالکوبی روی پوست» را آغاز می‌کند که در ‌‌نهایت نیمه‌ تمام باقی می‌ماند.

«ملحمه آخر» (بازی آخر- ۱۳۵۲) عنوان نخستین فیلم مستند مقدسیان است که برشی از زندگی رو به زوال تعزیه خوان‌های دوره‌گرد است. وی طی ۳۳ سال اخیر، بیش از ۳۵ مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های مستند کوتاه و بلند را کارگردانی و تهیه کرده که برخی از این آثار، عبارتند از: نگارگر، الطافی (۱۳۵۲)، استثمار کودکان و نوجوانان (۱۳۵۸)، کوره‌پزخانه (۵۹-۱۳۵۸)، مجموعه آب و آبیاری سنتی در ایران (۶۳-۱۳۶۲)، خیزاب، سرود دشت نیمور (۱۳۶۶)، در نیمه‌های راه، آنسوی حصار (۱۳۶۸)، مجموعه شگفتی‌های کویر (۷۰-۱۳۶۸)، راز برج کبوتر، آوای دریا (۱۳۷۲)، مجموعه موسیقی مقامی ایران (۷۴-۱۳۷۳)، مای‌سا و ماسان (۱۳۷۴)، شاعر قاصدک‌ها (۱۳۷۵)، گفت‌و‌گو در مه (۱۳۸۱) و صنعت نشر (۸۵-۱۳۸۴). ضمن اینکه کسب چندین جایزه معتبر داخلی و بین‌المللی نظیر جایزه نخست جشنواره مسکو (۱۹۸۱)، جایزه ویژه جشنواره A. B. U (اتحادیه فیلمسازان آسیا و اقیانوسیه۱۹۸۷)، سیمرغ بلورین جشنواره فجر (۱۳۶۶) و لوح افتخار جشنواره‌های مارسی، شادو (هند)، پراگ، آمستردام، سینما دورئل پاریس و... از افتخارات محمدرضا مقدسیان در حوزه‌ سینمای مستند است.

محمد رضا مقدسیان درگذشت محمدرضا مقدسیان مستند ساز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر