کد خبر: 1185080 A

آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی با اهداء هدایایی به رسم یادبود برگزار شد که یکی از شاخص‌ترین این هدایا، انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.

به گزارش ایلنا، آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی با حضور تعدادی از اساتید و محققان حوزه و دانشگاه در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار شد.

در این آیین، آیت‌الله رشاد (رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، ضمن تبیین ابعاد الهی و معنوی انقلاب اسلامی، پیروزی انقلاب را خارج از محاسبات مادی توصیف نمود. او گفت: یکی از امتیازات آثار علمی دکتر منوچهر محمدی، نگاه به عمق و باطن انقلاب اسلامی و توجه به جنبه معنوی و روحانی انقلاب است.

سخنران دوم مصطفی ملکوتیان، از اساتید پیش‌کسوت علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که ضمن طبقه‌بندی افکار محمدی، به مزایا و نوآوری‌های آثار علمی او و تفاوت رویکردهای او به انقلاب اسلامی با سایر رویکردها پرداخت. 

 او، محمدی را یکی از استادان بزرگ اما ناشناخته دانشگاه در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل توصیف نمود.

در ادامه، آیت‌الله کاظم صدیقی (امام‌جمعه موقت تهران)، ضمن برشمردن ویژگی‌های انقلاب اسلامی، رمز شکل‌گیری پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی را رهبری برجسته انقلاب یعنی امام عظیم‌الشان و جانشین بر حق ایشان مقام معظم رهبری خواند. او با اشاره به سابقه ۴۰ساله دوستی با منوچهر محمدی، او را جزء اساتید مبرز و درجه‌یک در عرصه مطالعات انقلاب اسلامی معرفی و از شخصیت متدین و اخلاقی محمدی تجلیل کرد.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین نوروزی (استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی)، به مختصات اندیشه‌ها و آراء سیاسی منوچهر محمدی اشاره نمود و غیرتمندی او در مواجهه با پدیده‌های انحرافی در انقلاب اسلامی را ستود.

نوروزی تأکید کرد: در جریان بازنگری سرفصل‌ها و منابع دروس علوم سیاسی دانشگاه‌ها و مأموریتی که از طرف شورای تحول علوم انسانی به محمدی سپرده‌شده بود، ایشان منزل شخصی خود را فروخت و بدون هیچ چشم‌داشتی صرف هزینه‌های این کار مهم کرد.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارجینی (استاد دانشگاه معارف اسلامی) به نقش تأسیسی منوچهر محمدی در ارتباط با رشته مطالعات انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها اشاره نمود و نقش او را در تقویت خط دروس انقلاب اسلامی و شاگردپروری در دانشگاه‌های کشور تشریح کرد.

سخنران بعدی صدر حسینی از تحلیلگران سیاسی کشور بود که به ابعاد جهانی و بین‌المللی افکار محمدی به‌ویژه در زمینه‌ی تقویت گفتمان مقاومت پرداخت و او را یکی از متفکران مؤثر در پشتیبانی از جبهه مقاومت در منطقه توصیف کرد.

با توجه به اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا موفق به شرکت در این نشست نشد، هاشمی (معاون امور استان‌ها و مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، پیام مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) را قرائت کرد.

در ادامه؛ منوچهر محمدی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان نشست، به بنیادهای فکری خود متأثر از اندیشه‌های ناب امام خمینی (ره) اشاره کرد و لزوم سرمایه‌گذاری برای تداوم تحقیقات در عرصه انقلاب اسلامی را یادآور شد.

محمدی، انقلاب اسلامی را یک انقلاب الهی بر حق و شکست‌ناپذیر خواند که انشاالله به انقلاب جهانی مهدی موعود (عج) متصل خواهد شد.

در پایان، مراکز و شخصیت‌های مختلف هدایایی را به‌رسم یادبود به منوچهر محمدی اهدا کردند.

مهم‌ترین این هدایا، انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی به منوچهر محمدی به مناسبت برگزاری آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی بود که توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا غلامی به محمدی اعطا شد. همچنین از طرف سازمان فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی، انگشتری از سنگ مضجع شریف حضرت ثامن‌الحجج علی ابن موسی‌الرضا (ع) و تکه‌ای از فرش حرم مطهر از باب تبرک تقدیم استاد منوچهر محمدی شد.

انتهای پیام/
منوچهر محمدی انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر